Znotiņa: “Moneyval” rekomendāciju ieviešanu apgrūtina ieilgušais valdības veidošanas process

Laika Eiropas Padomes ekspertu komitejas “Moneyval” naudas atmazgāšanas un terorisma finansēšanas novēršanas ekspertu rekomendāciju ieviešanai nav daudz, līdz ar to Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta vadītāja Ilze Znotiņa ar bažām vēro ieilgušo valdības veidošanas procesu.

Intervijā Latvijas Radio Znotiņa atzina, ka “Moneyval” rekomendāciju ieviešanai no nākamā gada budžetā būtu nepieciešami 6 miljoni eiro. Daļa no šīs naudas paredzēta arī Kontroles dienesta paplašināšanai.

Pagaidām gan situācija esot neskaidra, jo valdības izveidošana kavējas. “Šobrīd viss karājas gaisā. Tas apdraud mūsu spēju labi kontrolēt tās bankas, kas ir izrādījušās pietiekami toksiskas. Budžeta un finansējuma jautājums šobrīd rada lielas bažas,” atzina Znotiņa.

Viņa atzina, ka, lai arī nauda pašām steidzamākajām dienesta vajadzībām esot sarūpēta, lai šo naudu vispār sāktu tērēt, bijuši nepieciešami grozījumi dienesta darbu regulējošajā likumā. “Diemžēl likums stājas spēkā 1. janvārī, kad mums budžeta vairs nebūs. Līdz ar to mēs esam ķīlnieka lomā, un mēs ļoti gaidīsim skaidrojumu no valdības, kas varētu mums paskaidrot, kā mēs šo budžetu varētu turpināt izmantot,” norādīja Kontroles dienesta vadītāja.

Informācija, kuru Kontroles dienests šopavasar iesniedza Eiropas Parlamenta īpašajai komitejai, liecina, ka pērn saņemti vairāk nekā 28 tūkstoši ziņojumu par iespējamu naudas atmazgāšanu vai terorisma finansēšanu. Znotiņa spriež, ka šogad šādu ziņojumu skaits būs krietni lielāks.

Viņa atgādināja, lai ieviestu “Moneyval” rekomendācijas laika esot ļoti maz. Mazāk nekā gada laikā Latvijai ir jāparāda, ka saprot naudas atmazgāšanas, terorisma finansēšanas, masu iznīcināšanas līdzekļu finansēšanas riskus, kā arī jādemonstrē atbilstoša rīcība finanšu tirgus dalībnieku uzraudzībā un, ja būs nepieciešams, arī sodīšanā. Pretējā gadījumā valsts var nonākt tā dēvētajā pelēkajā sarakstā, kas nozīmētu lielas neērtības ne tikai baņķieriem.

Kā zināms,  Eiropas Padomes ekspertu komiteja naudas atmazgāšanas novēršanas pasākumu un terorisma finansēšanas novērtējumam “Moneyval” noteikusi Latvijai pastiprinātu kontroles režīmu.

“Moneyval” ziņojuma par Latviju skaidrots, ka kontroles režīms pastiprināts, jo Latvija saņēmusi zemu vai vidēju novērtējumu pēc vairākiem efektivitātes kritērijiem. Latvijas rīcība atzīta par mazefektīvu divās jomās – patiesā labuma guvēju noteikšanā un masu iznīcināšanas ieroču izplatīšanas finansēšanas novēršanā.

Foto: F64