Ziemeļkoreja sola pielikt punktu kodolizmēģinājumiem

Ziemeļkoreja pavēstījusi, ka atteiksies no kodolieroču un raķešu izmēģinājumiem un tā vietā pievērsīsies valsts ekonomiskajai attīstībai.

Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns paziņojis, ka Phenjana vairs neveiks kodolizmēģinājumus un starpkontinentālo raķešu izmēģinājumus. Tāpat Ziemeļkorejas līderis apsolījis slēgt arī kodolizmēģinājumu poligonu un šis rīkojums stājies spēkā nekavējoties.

Tā vietā Čenuns solījis uzlabot attiecības ar Dienvidkoreju un attīstīt valsts ekonomiku.

Lai arī vairāki pasaules līderi uz Ziemeļkorejas diktatora solījumiem skatās ar piesardzību, Eiropas Savienības (ES) augstā pārstāve ārlietu un drošības politikas jautājumos Federika Mogerīni paziņojusi, ka Ziemeļkorejas lēmums apturēt kodolizmēģinājumus un starpkontinentālo ballistisko raķešu izmēģinājumus ir “pozitīvs, sengaidīts solis ceļā, kuram tagad jāved uz valsts pilnīgu, pārbaudāmu un neatgriezenisku kodolatbruņošanos”.

Vienlaikus sankcijas pret Phenjanu joprojām paliks spēkā.

Jau ziņots, ka ANO Drošības padome pērn vienbalsīgi pieņēma rezolūciju par papildu sankcijām pret Ziemeļkoreju saistībā ar tās īstenotajiem kodolieroču izmēģinājumiem.

Līdz šim jaunākās ANO sankcijas paredz aizliegumu importēt Ziemeļkorejas tekstilizstrādājumus, piegādāt tai dabasgāzi, nosaka griestus pārstrādāto naftas produktu piegādēm un ierobežo naftas piegādi pašreizējā apjomā. Tāpat aizliegts izsniegt jaunas darba vīzas ziemeļkorejiešu viesstrādnieku nodarbināšanai, kā arī aicināts valstīm ziņot par datumu, kad Ziemeļkorejas viesstrādnieki vairs netiks nodarbināti.

Sankcijas ietver arī kuģu pārmeklēšanu, ja pastāv aizdomas, ka tie transportē kravu, ko aizliegušas Apvienotās Nācijas. Tomēr vispirms ir jāgūst kuģa karoga valsts piekrišana. Sākotnējais rezolūcijas projekts paredzēja šādu kuģu pārmeklēšanu ar spēku, tomēr turpmāko sarunu gaitā šī prasība tika atmesta.

Jaunas sankcijas piemērojusi arī ASV un Dienvidkoreja.

Foto: Getty Images