Ziemeļkoreja ar Krievijas palīdzību apiet starptautiskās sankcijas

Ziemeļkoreja kodolprogrammas dēļ ir izpelnījusies pasaules nosodījumu un tai piespriestas skarbas sankcijas, tomēr, šķiet, Krievija turpina izteikti atšķirties no pasaules līderiem, jo, neatkarīgi no noteiktajām sankcijām, vismaz astoņi Ziemeļkorejas kravas kuģi, kuri izgājuši no Krievijas ostām ar degvielu, devušies uz dzimteni, tādā veidā rupji mainot noteikto maršrutu.

Par Ziemeļkorejas sankciju pārkāpumiem ar iespējamu Krievijas līdzdalību vēsta aģentūras „Reuters” veiktais pētījums. ASV amatpersonu aprindās apgalvo, ka Phenjanas lēmums mainīt kuģu kursu – tā ir zīme, ka Ziemeļkoreja mēģina apiet sankcijas.

„Kā viens no veidiem, kā iegūt labumu, esot sodītiem ar sankcijām, Ziemeļkorejas režīms izmanto jūras floti, lai importētu un eksportētu preces,” pauž ASV Finanšu ministrijas pārstāvis Maršals Bilingslijs.

Viņš uzskata, ka Ziemeļkoreja izmanto maldinošas metodes, lai slēptu patieso preču izcelsmi. Pēc viņa vārdiem, Ziemeļkoreja eksportējusi preces, viltojot dokumentus.

Visi astoņi kuģi ir devušies no Vladivostokas ostām, un šo kuģu dokumentos kā galamērķis bija norādīts vai nu Ķīna, vai nu Dienvidkoreja. Pametot Krievijas teritoriālos ūdeņus, kuģi mainīja kursu un devās atpakaļ uz Ziemeļkoreju.

Visi astoņi kuģi pārvadāja no 500 līdz 2000 tonnām degvielas, un šāda mahinācija notikusi, pateicoties vietējās firmas „Kyongun Shipping Co.” sadarbībai ar Vladivostokas ostu.

Kā ziņots, jaunākās ANO sankcijas paredz aizliegumu importēt Ziemeļkorejas tekstilizstrādājumus, piegādāt tai dabasgāzi, nosaka griestus pārstrādāto naftas produktu piegādēm un ierobežo naftas piegādi pašreizējā apjomā. Tāpat aizliegts izsniegt jaunas darba vīzas ziemeļkorejiešu viesstrādnieku nodarbināšanai, kā arī aicināts valstīm ziņot par datumu, kad Ziemeļkorejas viesstrādnieki vairs netiks nodarbināti.

Sankcijas ietver arī kuģu pārmeklēšanu, ja pastāv aizdomas, ka tie transportē kravu, ko aizliegušas Apvienotās Nācijas. Tomēr vispirms ir jāgūst kuģa karoga valsts piekrišana. Sākotnējais rezolūcijas projekts paredzēja šādu kuģu pārmeklēšanu ar spēku, tomēr turpmāko sarunu gaitā šī prasība tika atmesta.

Kopš Ziemeļkoreja 2006.gadā pirmo reizi veica atombumbas izmēģinājumu, šī ir jau astotā reize, kad tai piemērotas sankcijas.