Vildava: Pārtikas cenas diriģē cenu kori

Jūlijā gada inflācija sabremzējas līdz šī gada zemākajam punktam, proti, patēriņa cenas augušas par 2.6%. Gada laikā preču cenas auga līdzvērtīgi pēdējos divos mēnešos novērotajam, proti, par 2.6%. Tikmēr pakalpojumu cenas auga par 2.9%, atkāpjoties no pēdējo mēnešu augstumiem, kad kāpums bija tuvāk 4.0%. Vairāk nekā puse no inflācijas kāpuma attiecināma uz pārtikas cenu pieaugumu.

Apģērbu un apavu cenas, kā ierasts, samazinājušās, taču sezonālais pārtikas cenu kritums jūlijā šogad cenās nav atspoguļojies. Pārtikas cenas pagājušajā mēnesī augušas par 7.0%, kas ir straujākais kāpums kopš 2011. gada rudens. Pārtikas cenu pieaugumu visvairāk noteica dārzeņu un piena un piena produktu cenas. Ilgstošā aukstuma un vēlā pavasara dēļ vietējo dārzeņu ražas ir mazākas, kā arī tās kavējas par gandrīz mēnesi. Savukārt importa dārzeņi ir dārgāki. Tas noteicis dārzeņu cenu kāpumu par 17.9% jūlijā, salīdzinot ar gadu iepriekš. Piena un piena produktu cenas sadārdzinājušās globālo notikumu rezultātā. Piena ražošanas apjomu samazināšanās pie stabila pieprasījuma noteica cenu kāpumu, kas īpaši tas novērojams sviesta cenās.

Pakalpojumu cenu sabremzējumu lielā mērā noteicis tas, ka no gada inflācijas izzudis pērnā gada PVN ar mājokli saistītiem pakalpojumiem paaugstinājums. Šo pakalpojumu cenas pirmajā pusgadā auga par vidēji 8.4%, bet jūlijā vairs tikai par 1.1%. Tajā pašā laikā cenas gana augstā līmenī noturēja gāzes tarifu sadārdzinājums mājsaimniecībām. Pēc vairāku gadu deflācijas perioda zemo naftas cenu ietekmē gāzes cena jūlijā bijusi par 6.8% augstāka nekā pērn. Tāpat apdrošināšanas cenu kāpums nezaudē duku.

Par spīti jūlija inflācijas tempa kritumam tālāku cenu sarukumu tuvākajos mēnešos diez vai novērosim. Būtiskāku cenu samazinājumu varēt sagaidīt gada pēdējos mēnešos, kad pērn redzējām lielāko inflācijas lēcienu izejvielu cenu dēļ. Kopumā šī gada vidējā inflācija būs tuvu 3%. Neto algu izaugsme savukārt gaidāma uz pusi ātrāka. Rezultāts – iedzīvotāju pirktspējas uzlabojums.

Linda Vildava, Swedbank jaunākā ekonomiste