Vildava: Ārējo faktoru ietekmē gada inflācijas temps turpmāk mazināsies

Ja martā novērojām, ka gada inflācijas kāpuma temps pierimst, tad aprīlī kāpums ir pieklusis pavisam, proti, gada inflācija aprīlī nav paātrinājusies. Aprīlī patēriņa cenas auga par 3.4% gada griezumā, kas ir tieši tik pat ātri, cik martā.

Kas noteicis to, ka aprīlī gada inflācija palikusi nemainīga? Tie galvenokārt ir ārējie faktori – naftas un pasaules pārtikas cenas, kuru spiediens uz preču inflāciju mazinājies un, visticamāk, mazināsies arī turpmāk. Degvielas cenas aprīlī auga lēnāk nekā iepriekš. Tas atspoguļo zemāku naftas cenu martā un aprīlī (ap 52-53 dolāriem par barelu, salīdzinot ar 54-56 dolāriem pāris mēnešus iepriekš). Marta vidū naftas cena būtiski samazinājās, pieaugot bažām par augstiem pasaules naftas krājumiem. Ģeopolitiskais satricinājums Sīrijā marta beigās un aprīļa sākumā, kas raisīja satraukumu par naftas piedāvājuma trūkumu turpmāk, uzspieda naftas cenu līdz 55-56 dolāriem par barelu, bet tas nebija uz ilgu. Aprīļa vidū naftas cena sāka mazināties, un maijā pat noslīdēja zem 50 dolāru atzīmes, atkārtoti pieaugot bažām par augošajiem pasaules naftas krājumiem. Pārtikas cenas Latvijā arī aug lēnāk, nekā redzējām gada pirmajos mēnešos. Tas saistāms ar pasaules pārtikas cenu samazināšanos, kas novērojama jau trīs mēnešus pēc kārtas, līdz ar gaidām par labu labības ražu un augošiem piena ražošanas apjomiem pasaulē.

Aprīlī paātrinājusies pakalpojumu cenu izaugsme. Ja pirmajā ceturksnī pakalpojumu cenas augušas par vidēji 3%, tad aprīlī temps pakāpies par procentpunktu – līdz 4%. Iespējams, tas sāk atspoguļot algu kāpumu, kas, kā rāda Swedbank dati, ir paātrinājies šī gada pirmajā ceturksnī. Ātrāka algu izaugsme veicinās pakalpojumu cenu kāpumu arī turpmāk.
Ārējo faktoru ietekmei mazinoties, gada inflācijas temps turpmāk varētu mazināties. Svārstība naftas cenās saglabāsies arī turpmāk, kas daļēji noteiks patēriņa cenu virzību Latvijā, jo tā ietekmē ne tikai degvielas cenas, bet arī dabasgāzes, siltumenerģijas un pastarpināti citu preču un pakalpojumu cenas. Swedbank prognoze naftas cenai šim gadam ir 55 dolāri par barelu, un maz ticams, ka gada vidējā naftas cena pakāpsies virs tās. Darbojošos naftas platformu skaits ASV konsekventi palielinās jau vairāk nekā 3 mēnešus pēc kārtas, bet OPEC ražošanas apjomu samazinājums līdz šim nav spējis būtiski paaugstināt naftas cenu. Swedbank prognoze 2017. gada vidējai inflācijai ir 2.5%.

Linda Vildava, Swedbank jaunākā ekonomiste