Vildava: Aprīlis – vēl viens labs mēnesis apstrādes rūpniecībā

Aprīlis – vēl viens labs mēnesis apstrādes rūpniecībā. Šī gada aprīlī apstrādes rūpnieki kāpinājuši produkcijas apjomus par 6.2%, salīdzinot ar pērnā gada aprīli. Tas ir ļoti līdzīgs sniegums tam, ko redzējām pirmajā ceturksnī vidēji (6.7%). Apstrādes rūpniecība šī gada pirmajā ceturksnī bija viens no galvenajiem ekonomikas virzītājiem, un arī otro ceturksni piesaka gana spēcīgi.

Ja pirmajā ceturksnī kopumā auga teju visas nozares, tad aprīlī dažās iezagušies mīnusi, bet, visticamāk, tās ir mēneša svārstības, proti, pārejoša parādība. Vairākas nozares izcili startējušas un spējušas audzēt apjomus par teju neticamiem 30% (piemēram, ķīmisko produktu, datoru, elektronisko un optisko iekārtu, kā arī elektrisko iekārtu ražošana). Jau iepriekšējā mēnesī bažas radīja kokrūpniecība, kur ražošanas apjomi samazinājās divus mēnešus pēc kārtas. Nu arī aprīlis parāda lejupejošu tendenci. Tajā pašā laikā koka un koka izstrādājumu eksports aug griezdamies (+10% pirmajā ceturksnī gada griezumā), tiesa ne uz Lielbritāniju (-6% šajā pašā periodā). Ja kritums uz Lielbritāniju ir saistāms ar Brexit, tad kokrūpnieki veiksmīgi spējuši novirzīt eksportu uz citām valstīm. Bet rodas jautājums – kā nākas, ka ražojam mazāk, bet eksportējam vairāk? Viens no iemesliem ir produkcijas cenu kāpums. Tāpat, iespējams, kokrūpnieki eksportējuši jau iepriekš saražotos produktus. Uz to norāda arī EK uzņēmumu aptaujas – kokrūpnieki atzīmē, ka gatavās produkcijas krājumi kopš gada sākuma sarūk. Ja tā ir, tad, iespējams, arī eksportā drīzumā redzēsim kritumu.

Ārējie apstākļi vēl joprojām mūsu eksportētājiem ir labvēlīgi – eksporta partnervalstu ekonomikas aug, rūpniecības noskaņojums saglabājas augsts. Ar to gan varētu būt mazliet par maz, lai šādus izaugsmes tempus ilgstoši noturētu, ņemot vērā vārgo investīciju aktivitāti iepriekšējos gados. Visa uzmanība vērsta uz notikumiem valsts iekšienē, proti, nodokļu politiku. Paredzama nodokļu politika ir būtiska, tostarp ražotājiem-eksportētājiem. Uzņēmumiem nepieciešams plānot investīcijas, lai celtu ražīgumu un nezaudētu konkurētspēju, īpaši pie straujāk augošām algām (+7.6% pirmajā ceturksnī gada griezumā). Lai gan par nodokļu politiku pilnīgas skaidrības vēl nav, nesenā ziņa par to, ka panākta vienošanās ar Eiropas Komisiju par OIK atlaižu piešķiršanu energoietilpīgiem apstrādes rūpniecības uzņēmumiem jau tagad priecē ražotāju ausis.

Linda Vildava, Swedbank jaunākā ekonomiste