Vienoties par ES pilsoņu tiesībām pēc “Brexit” būs sarežģīti

Lielbritānijas valdības pārstāvis Deivids Deiviss ir skeptisks attiecībā uz iespēju ātri vienoties par Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu pilsoņu statusu Apvienotajā Karalistē pēc “Brexit”.

Saistībā ar “Brexit” vienošanās jāpanāk ar daudziem jautājumiem, tostarp par turpmāko sadarbību ekonomikas un drošības jomā. Lielbritānijas premjere Terēze Meja iecerējusi pamest Eiropas Savienības vienoto tirgu, bet panākt jaunu vienošanos par savstarpējās tirdzniecības iespējām. ES uzstāj, ka jaunu tirdzniecības līgumu starp abām pusēm būs iespējams parakstīt vienīgi pēc tam, kad Lielbritānija 2019.gadā būs no bloka izstājusies, tomēr nav izslēgta iespēja uzsākt sarunas par nākotnes attiecību “ietvaru” jau agrāk. Savukārt kā prioritāte sarunās tiek minēta Lielbritānijā dzīvojošo citu ES dalībvalstu pilsoņu un kontinentā mītošo britu tiesiskā statusa atrisināšana, aicinot saglabāt visas viņu tiesības, kas iegūtas pirms Lielbritānijas izstāšanās no bloka.

Izsakoties par šo jautājumu, Deiviss norādīja, ka diskusijās par Lielbritānija izstāšanos no ES valstu bloka jāpanāk detalizēta vienošanās par iedzīvotāju tiesībām. Lai arī viņš cer, ka abām pusēm izdosies atrast kompromisu šajā jautājumā, tas nebūšot viegli.

Asāk par gaidāmajām sarunām otrdien, 11.jūlijā, izteicās Lielbritānijas ārlietu ministrs Boriss Džonsons. Viņš norādīja, ka ES pieprasītā finanšu kompensācija par izstāšanos ir pārspīlēta, un Londona to nemaksās. Kā zināms, britiem var nākties samaksāt līdz pat 100 miljardiem eiro.

Jau vēstīts, ka jūnija vidū Beļģijas galvaspilsētā Briselē aizsāktas vēsturiskas sarunas par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības. Abas puses vienojušās par sarunu tālāko gaitu un prioritātēm.

Lielbritānija marta beigās iesniedza Eiropadomes prezidentam Donaldam Tuskam premjerministres Terēzas Mejas parakstīto vēstuli par Lisabonas līguma 50.panta iedarbināšanu, oficiāli uzsākot izstāšanās procedūru no Eiropas Savienības. Tas aizsāks divu gadu garu “Brexit” procesu – līdz 2019. gada 29. martam jāpanāk vienošanās par pilnīgu izstāšanās pabeigšanu.

Jau vēstīts, ka Lielbritānijas pilsoņu vairākums šā gada 23.jūnijā notikušajā vēsturiskajā referendumā izšķīrās par Apvienotās Karalistes izstāšanos no ES. “Brexit” atbalstīja 51,9%, pret bija 48,1% balsstiesīgo iedzīvotāju.

Foto:HypnoArt/https://pixabay.com/en/users/HypnoArt-202249//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/