“Vienotība” aicinās noteikt griestus banku likvidatoru peļņai

Partija “Vienotība” Saeimā plāno iesniegt priekšlikumu banku likvidatoru vai maksātnespējas procesa administratoru peļņai noteikt griestus – 100 000 eiro mēnesī. Par to intervijā LTV raidījumā “Rīta panorāma” informēja Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītāja Inese Lībiņa – Egnere (V).

Viņa norādīja, ka “ABLV Bank” gadījums parāda robus tiesībsargājošo un uzraugošo iestāžu darbā. Pēc viņas sacītā, pēdējo 20 gadu laikā banku uzraudzība nav bijusi ne Šveices, ne Luksemburgas līmenī, un tagad “mēs par to maksājam”, uzsvēra deputāte.

Lībiņa – Engere informēja, ka “Vienotība” atbalsta ierosinājumu ierobežot atlīdzību banku likvidatoriem atlīdzības. Un jau šodien rosinās to peļņai noteikt griestus – 100 000 eiro mēnesī.

Jau vēstīts, ka Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija trešdien, 28.februārī, nolēma iesniegt izskatīšanai Saeimā grozījumus Kredītiestāžu likumā, lai noteiktu atlīdzības ierobežojumus banku likvidatoriem vai maksātnespējas procesa administratoriem.

Plānotās likuma izmaiņas paredz samazināt likvidatora un viņa palīga vai maksātnespējas administratora atlīdzības noteikšanai aprēķināmo bāzi. Šo bāzi plānots noteikt kā starpību starp kopējo kreditoriem izmaksājamo naudas līdzekļu apmēru un summu, kurā ietilpst naudas līdzekļi likvidējamās kredītiestādes kasē, tās noguldījumi Latvijas Bankā, brīvi pieejamie (neapgrūtinātie) naudas līdzekļi citās kredītiestādēs, līdzekļi, kas iegūti, pārdodot finanšu instrumentus, kas iekļauti tirdzniecībai regulētajā tirgū, un līdzekļi, kas iegūti, izmantojot prasījuma tiesības pret dalībvalsti vai ārvalsti.

Patlaban kredītiestādes likvidācijas gadījumā, ko veic saskaņā ar tiesas lēmumu, kā arī maksātnespējas gadījumā likvidatora, viņa palīga vai maksātnespējas administratora kopējās proporcionālās atlīdzības apmērs tiek noteikts no visa apmierināto kreditoru prasījuma apmēra apjoma, ņemot vērā uz likvidācijas vai maksātnespējas procesa ierosināšanas brīdi kredītiestādei brīvi pieejamo aktīvu statusu un apjomu.

Plānots, ka atlīdzības ierobežojums neattieksies uz kredītiestādes likvidācijas vai maksātnespējas procesiem, kas uzsākti pirms šo grozījumu spēkā stāšanās.

Foto: Saeimas kanceleja