Vēža pacienti uztraukti par reformu

Veselības ministrija 2019. gadā nav ieplānojusi vairāk līdzekļu onkoloģisko slimību pacientiem, gluži pretēji – nākamgad vēža ārstēšana pat varētu samazināties, secinājis Prostatas vēža pacientu biedrības valdes loceklis Visvaldis Bergmanis pēc iepazīšanās ar Veselības ministrijas sagatavoto informatīvo ziņojumu par veselības reformas pasākumu īstenošanu, raksta NRA.lv.

Prostatas vēža pacientu biedrība sagatavojusi vēstuli Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai, Ministru kabinetam un Pasaules Veselības organizācijas Latvijas pārstāvniecībai, kurā pauž bažas par nepietiekamiem līdzekļiem mūsdienīgai ārstēšanai. Biedrībai pievienojušās arī vairākas citas onkoloģisko slimību pacientu organizācijas. Lai arī atzinīgi novērtēti Veselības ministrijas plānotie ieguldījumi onkoloģisko slimību diagnostikas uzlabošanā, kā arī modernās iekārtās, tomēr pacienti Veselības ministrijas sagatavojam informatīvajam ziņojumam nepiekrīt, uzsverot, ka dokumentā iekļautais finanšu līdzekļu sadales plāns faktiski paredz samazināt onkoloģisko slimību pacientu ārstēšanu.

«Ziņojumā teikts, ka 2018. gadā ārstēšana ar jaunu terapiju sākta 384 dažādu onkoloģisko diagnožu pacientiem, bet 2019. gadā Veselības ministrija plāno šo terapiju nodrošināt tikai 300 pacientiem. Vai tas nozīmē, ka nevienam jaunatklātam pacientam nebūs iespējams saņemt ārstēšanu, bet 84 pacientiem ārstēšana tiks pārtraukta,» vaicā V. Bergmanis. Informatīvajā ziņojumā norādīts, ka paredzēts papildu finansējums skrīningam, lai sekmētu vēža agrīnu diagnostiku, kas, pēc pacientu domām, ir labi, taču plašāka skrīninga izmantošana nozīmē arī lielāku pacientu skaitu, kuriem būs nepieciešama ārstēšana. Pasaules Veselības organizācijas dati liecina, ka katru gadu jārēķinās ar aptuveni 20 procentu onkoloģisko slimību pacientu pieaugumu. Piemēram, Veselības ministrija šogad atļāva arī ārstiem urologiem izrakstīt nepieciešamos medikamentus prostatas vēža pacientu ārstēšanai, kā rezultātā sagaidāms pacientu skaita pieaugums, kuriem nākamgad būs vajadzīga atbilstoša terapija un finansējums. Papildu līdzekļi vajadzīgi arī mūsdienīgas ārstēšanas nodrošināšanai vairākās vēža diagnozēs, kur tas joprojām nav panākts.

Plānā minēts, ka kopumā onkoloģisko saslimšanu diagnostikas un ārstēšanas pieejamības uzlabošanai ir ieplānoti 20,8 miljoni eiro. Tomēr pacienti secina, ka šajā ziņojumā 2019. gadam plānotais finansējums neatbilst tam līdzekļu apjomam, kāds bija ietverts veselības aprūpes pakalpojumu onkoloģijas jomā uzlabošanas plānā 2017.-2020. gadam.

Inga Paparde

Foto: Pixabay