Vēsturniece: VDK dokumentu publiskošana internetā nav zinātnisks izpētes darbs

Bijušās Latvijas PSR Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentu publiskošana internetā nav zinātnisks izpētes darbs, bet gan haltūra, pirmdien intervijā Latvijas Radio atzina Latvijas Okupācijas muzeja vēsturniece Inese Dreimane.

Pēc viņas domām, saistībā ar “čekas maisu” atvēršanu, komisijai vajadzēja izdarīt daudz vairāk. “VDK dokumentu izpētes komisijai vajadzēja izveidot vadlīnijas, kas tieši ir kartotēka un kā tā būtu jāuztver,” uzskata Dreimane, norādot, ka personu vārda un uzvārda “izbēršana” internetā nav izpēte, bet gan haltūra.

Pēc viņas domām, VDK izpētes komisija varēja sākt darbu ar kartotēku ātrāk un strādāt operatīvāk. Kā uzskata Dreimane, ar VKD ziņotāju kartotēkas  publiskošanu internetā šim jautājumam nebūs pielikts. “To, vai cilvēks sadarbojies un ko tieši darījis, kādā sfērā, to no kartītes uzzināt nevar,” skaidroja vēsturniece.

“Pēc kartīšu publiskošanas darbs tikai sāksies, un var rēķināties ar pārpratumiem un pat tiesu procesiem vārdu un uzvārdu līdzības dēļ,” prognozēja Dreimane, piebilstot, ka ne visi komunisti bija čekas aģenti, un turklāt tie, kuri izvēlējas karjeru partijas nomenklatūrā, netika vervēti, un, pat ja viņus savervēja iepriekš, viņu kartītes izņēma no kartotēkas.

Dreimane aicināja cilvēkus, kas ieraudzīs sarakstos kādu pazīstamu vārdu, nepārsteigties ar secinājumiem un neizteikt publiskus apgalvojumus, bet vērsties pie profesionālajiem vēsturniekiem arhīvā.

Jau vēstīts, ka lai veicinātu iespēju iepazīt Latvijas okupācijas periodā valdošā totalitārā režīma sekas un tās pārvarētu, nosodītu noziegumus pret cilvēci, genocīdu, kara noziegumus, novērstu totalitārisma atkārtošanās iespēju, veicinātu demokrātisku valsts un sabiedrības attīstību, Latvijas Nacionālais arhīvs savā interneta vietnē šogad publicēs vairākus VDK dokumentus, nosaka plānotie likuma grozījumi.

Paredzēts, ka starp šogad publicējamajiem dokumentiem būs VDK darbinieku telefongrāmatas, ārštata operatīvo darbinieku uzskaites kartotēka, aģentūras statistiskā un alfabētiskā kartotēka. Pēcāk plānots publicēt arī citus ar VDK darbību saistītus dokumentus.

Foto: Shutterstock