Ventspils uzrāda straujāko rūpniecības attīstības pieaugumu Latvijā

Pēdējo divu gadu laikā Ventspils uzrāda straujāko rūpniecības produkcijas izlaides pieaugumu Latvijā. Turklāt 86% no saražotās produkcijas tiek eksportēta, preses konferencē informēja Ventspils mērs Aivars Lembergs.

“Ja Latvijā kopējā izaugsme ir 108%, tad Ventspilī tā ir 145% ” norādīja Lembergs.

Pēc viņa sacītā, ja Ventspils apstrādes rūpniecības uzņēmumu apgrozījums 2002. gadā bija 7 miljoni eiro, tad pagājušajā gada tas bija 250 miljoni eiro. “Tā ir grandioza izaugsme, jo 2000. gadā mēs sapratām, sekojot līdzi tam, ko dara un plāno darīt Krievija, ka tranzīta milzīgā atkarība no ostas Ventspilī var beigties ar sociālekonomisku katastrofu, un arī ģeopolitiskā konfrontācija pieaug,” skaidroja Lembergs, norādot, ka “līdz ar to šī dinamika ataino mērķtiecīgu un strukturizētu tautsaimniecības attīstību un pierāda, ka tautsaimniecības struktūru var mainīt, ja strādā ilgtermiņā un mērķtiecīgi.”

No visas saražotās produkcijas 86% ir eksports. “Protams, tās ziņas, ka ekonomika šobrīd bremzējas, un neskaidrība ar Lielbritāniju var negatīvi ietekmēt Latviju, tostarp arī Ventspili,” piebilda politiķis.

Rekordaugsta produkcijas izlaides vērtība 2018. gadā fiksēta Ventspils mašīnbūves un metālapstrādes nozares uzņēmumos – šīs nozares uzņēmumos apgrozījums 2018. gadā sasniedza 112 miljonus eiro, kas ir 49% palielinājums attiecībā pret 2017. gadu. “Šobrīd mēs esam galvenais metālapstrādes un mašīnbūves centrs Latvijā,” uzsvēra Lembergs.

Tāpat rūpniecības produkcijas izlaides apjoms uz 1 iedzīvotāju 2018. gadā, procentos no vidējā apjoma Latvijā, ir pieaudzis līdz 190%.

Lielākie metālapstrādes un mašīnbūves uzņēmumi Ventspilī – SIA “Bucher Municipal”, SIA “Malmar Sheet Metal”, SIA “Ventspils metināšanas rūpnīca”, SIA “Kalmeta”, SIA “TC Steel”, SIA “Parkit”.

Ventspils apstrādes rūpniecības uzņēmumu konkurētspēja jau vairākus gadus apliecināta arī nacionālā mērogā.

Piemēram, saskaņā ar laikraksta “Dienas Bizness” sadarbībā ar “Lursoft” tapušo Latvijas uzņēmumu TOP 500 SIA “Bucher Municipal” apgrozījums 2017. gadā bija otrais lielākais starp Latvijas metālapstrādes un mehāniskās inženierijas uzņēmumiem. Šajā kategorijā TOP 20 ierindota arī SIA “Malmar Sheet Metal”. Savukārt SIA “HansaMatrix Ventspils” 2017. gadā bija pēc apgrozījuma devītais lielākais elektronikas un elektroinženierijas uzņēmums Latvijā (tā mātesuzņēmums – AS “HansaMatrix” – piektais lielākais šajā kategorijā), bet biodegvielas ražotāja SIA “Bio-Venta” 2017. gada apgrozījums veidoja vairāk nekā trešdaļu (66 mlj. EUR) no kopējā apstrādes rūpniecības uzņēmumu apgrozījuma Ventspilī, kas 2017. gadā bija 177 mlj. eiro