Varētu būt izmaiņas uzņēmēju kritizētajā solidaritātes nodoklī

Ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola pieļauj, ka pēc kāda laika varētu būt izmaiņas vairums uzņēmēju un arīdzan ekonomistu kritizētajā solidaritātes nodoklī.

Kā zināms, daudzi Latvijas uzņēmēji ir neapmierināti ar solidaritātes nodokļa ieviešanu un gatavi vērsties Satversmes tiesā, lai to apstrīdētu. Reizniece – Ozola to neatzīst par pārsteigumu, skaidrojot, ka solidaritātes nodokļa forma nav precīza un uzņēmēju reakciju var saprast.

Solidaritātes nodoklis izpelnījies milzu kritiku un pretējo amatpersonu apgalvojumam par nevienlīdzības mazināšanu un solidaritātes stiprināšanu, pēc ekspertu un uzņēmēju domām 2016. gada budžeta veidošanā primārā ir bijusi budžeta lāpīšana.

Intervijā LTV raidījumam “Rīta Panorāma” ministre norāda, ka iespējams, solidaritātes nodokli varētu mainīt. Pagaidām gan netiek atklāts, kāds tas varētu izskatīties jaunveidojumā.

Savukārt runājot par nodokļu sistēmu kopumā, Reizniece – Ozola atzinīgi vērtē Finanšu ministrijas (FM) paredzēto visu nodokļu auditu, skaidrojot, ka darbaspēka nodokļi ir parāk augsti, savukārt kapitāla nodokļi ne tik lieli, kas rada situāciju, kad nodokļos nav kopējā līdzsvara.

Jau vēstīts, ka solidaritātes nodokļa likuma mērķis ir mazināt darbaspēka nodokļu regresivitāti. Un kā iepriekš jau uzsvērusi Finanšu ministrija (FM), jaunajā budžetā lielā uzmanība pievērsta solidaritātes jautājumiem, lai mazinātu iedzīvotāju ienākumu nevienlīdzību.

Sākot ar 2016. gadu, solidaritātes nodoklis jāmaksā tikai par tiem nodarbinātajiem, kuru atalgojums pārsniedz valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) “griestus”.

Savukārt darba devējam pēc solidaritātes nodokļa ieviešanas jāmaksā vienlīdzīga VSAOI par visiem saviem darbiniekiem.

Foto: Images Money/https://www.flickr.com/photos/59937401@N07//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/