Valsts veselības apdrošināšanas reforma apdraudēta?

Lai arī kopš 1. septembra iedzīvotāji var brīvprātīgi pievienoties valsts veselības apdrošināšanas sistēmai, vairākas Saeimā jaunievēlētās partijas solījušas apstiprināto veselības aprūpes reformu mainīt vai atcelt pavisam.

Visvairāk pret esošo veselības aprūpes reformu iebilst apvienība “Attīstībai/Par!” un Jaunā konservatīvā partija , kas uzskata, ka iedzīvotājiem, kuri jau veikuši brīvprātīgo iemaksu, nauda būtu jāatmaksā. Kā zināms, pašlaik veselības apdrošināšanas iemaksas veikuši jau teju 3000 iedzīvotāju.

“Šis modelis ir galēji netaisnīgs, un šī lieta ir jāatceļ,” pārliecināts “Attīstībai/Par!” līderis Juris Pūce, norādot, ka izmaiņas veselības finansēšanas kārtībā būs atkarīgas no jaunās valdības un Saeimas.

Arī Jaunā konservatīvā partija (JKP) paziņojusi, ka nevēlas turpināt veselības aprūpes reformu tādā veidā, kā to bija iecerējusi Māra Kučinska (ZZS) valdība. “Manuprāt, mēs spēsim sabalansēt tā, lai nebūtu lielu izdevumu – reforma uzsākta, tad viņu pilnībā izbeigs,” intervijā LTV izteicās Bordāns, kurš neslēpa, ka JKP ir gatava uzņemties Veselības ministrijas vadību, tomēr tas nebūšot ultimāts.

Tikmēr veselības ministre Anda Čakša (ZZS) norādījusi, ka lai arī tehniski brīvprātīgo maksājumu valsts var atmaksāt, tas nebūšot taisnīgi pret tiem, kuriem no šā gada sākuma ir palielinātas sociālās iemaksas par vienu procentpunktu tieši veselības aprūpes finansēšanai.

“Attīstībai/Par!” un Jaunajai konservatīvajai partijai līdzīgu viedokli pauž arī “KPV LV”. Tomēr partijas pārstāvis Sergejs Šapovalovs būtiskas izmaiņas atlikušajos gada mēnešos uzskata par nereālām.

Kā zināms, 2017.gada decembrī Saeima apstiprināja Veselības aprūpes finansēšanas likumu, kas paredz no 2019.gada valsts apmaksātos veselības pakalpojumus pilnībā nodrošināt visiem sociālā nodokļa maksātājiem, kā arī vairākām valsts apdrošinātām iedzīvotāju grupām. Savukārt pārējie iedzīvotāji varēs saņemt pakalpojumu pamata grozu vai arī plašāka pakalpojumu klāsta saņemšanai maksāt noteiktu summu mēnesī.

Veselības apdrošināšanas iemaksas 2018.gadā noteiktas 1% apmērā no minimālās mēnešalgas jeb 51,6 eiro gadā, 2019.gadā – 3% no minimālās mēnešalgas jeb 154,8 eiro gadā, 2020.gadā – 5% no minimālās mēnešalgas jeb 258 eiro gadā.

Obligātas veselības apdrošināšanas iemaksas būs veicamas reizi gadā, un jau šogad personas to var veikt no 1.septembra.

Foto: Shutterstock