Turcijas prezidenta vēlēšanās uzvarējis Erdogans, liecina provizoriskie rezultāti

Turcijā svētdien, 24. jūnijā, norisinājās prezidenta vēlēšanās, kurās uzvarējis pašreizējais valsts vadītājs Redžeps Tajips Erdogans, bet parlamenta vēlēšanās uzvaras laurus plūkusi viņa Taisnīguma un attīstības partijas (AKP) vadītā alianse.

Kā liecina valsts ziņu aģentūras “Anadolu” izplatītie provizoriskie rezultāti, Erdogans saņēmis 52,5% balsu, bet otrajā vietā ierindojies opozīcijā esošās Republikāņu tautas partijas (CHP) kandidāts Muarrems Indže, kas ieguvis 30,7% balsu.

Savukārt parlamenta vēlēšanās uzvarējusi AKP vadītā alianse, kurai būs absolūtais vairākums. Vienlaikus tas būs mazāks, nekā līdz šim – AKP saņēmusi 42,5% balsu, iegūstot 293 vietas parlamentā, kurā būs pavisam 600 deputātu.

Tikmēr partijas sabiedrotā ultralabējā Nacionālās kustības partija (MHP) saņēmusi 11,1% balsu un tai būs 50 vietas parlamentā, kas paredz, ka abām partijām, kas pirms vēlēšanām izveidoja Tautas aliansi, kopā jaunajā parlamentā būs absolūtais vairākums.

Uzrunājot tautu, Erdogans sacīja, ka tā viņam un viņa partijai ir uzticējusies, dodot vairākumu parlamentā, un tā ir liela atbildība”. “Mēs nekad neliecamies neviena cita, kā tikai Dieva priekšā. Jūs esat devuši mācību stundu tiem, kas gaida, ka Turcija metīsies ceļos,” izteicās Turcijas prezidents, piebilstot, ka pildīs visus savus solījumus.

Kā zināms, pēc šīm parlamenta vēlēšanām stāsies spēkā arī konstitūcijas grozījumi par valsts pāreju uz prezidentālo sistēmu, kurā tiks likvidēts premjera amats un prezidentam piešķirtas plašas pilnvaras.

Turpmāk prezidents vadīs valdību un lems par valsts budžetu.

Foto: Getty Images