Tramps Lielbritānijā kritizē britu maigo “Brexit” politiku

Pēc NATO samita beigām Briselē 12. jūlijā Amerikas Savienoto Valstu prezidents Donalds Tramps ieradies Lielbritānijā un intervijā britu laikrakstam “The Sun” izteicis brīdinājumu, ka maigā “Brexit” taktika, izveidojot brīvās tirdzniecības zonu ar Eiropas Savienību (ES), neļaus Lielbritānijai nākotnē noslēgt tirdzniecības līgumu ar ASV.

Tramps uzslavējis bijušo ārlietu ministru Borisu Džonsonu un izteicis savu viedokli, ka Džonsons būtu labs premjerministrs. Savukārt kritiku no Trampa puses intervijā izpelnījies Londonas mērs Sadiks Kāns, kurš pats ir viens no Trampa kritiķiem. ASV prezidents norādījis, ka Kāns ir paveicis sliktu darbu terorisma un noziedzības apkarošanā . Vēl Tramps norādījis, ka Eiropa zaudē savu kultūru plašās imigrācijas dēļ.

ASV vadītājs ar sievu Melāniju ieturēja oficiālas vakariņas Blenimas pilī ar Lielbritānijas premjerministri Terēzu Meju un pēc tam devās uz ASV vēstnieka rezidenci. Gan pie Blenimas pils, gan pie vēstnieka rezidences Trampu gaidīja protestētāju pūļi.

Savukārt šodien, 13. jūlijā, viņa dienas kārtībā ir tikšanās ar karalieni Elizabeti II un aizsardzības objektu apmeklējums.

Kā zināms, 2016. gada jūnijā 52% Lielbritānijas iedzīvotāju referendumā nobalsoja par izstāšanos no ES. Oficiālā izstāšanās paredzēta 2019. gada 29. martā, kurai sekos gandrīz divus gadus ilgs pārejas posms. Taču šī gada 7. jūlijā Apvienotās Karalistes valdība apstiprināja plānu, kura mērķis ir izveidot brīvās tirdzniecības zonu ar ES pēc Lielbritānijas izstāšanās no bloka. Plāns, kuram sarunās vēl jāpanāk ES piekrišana, paredz arī izstrādāt kopīgus noteikumus ar ES brīvai savstarpējai rūpniecības preču un lauksaimniecības produktu tirdzniecībai.

Šim plānam par izstāšanos no ES nepiekrita Lielbritānijas “Brexit” ministrs Deivids Deiviss, argumentējot, ka tas paredz lielāku un arī turpmāku Lielbritānijas atkarību no bloka, un tā dēļ demisionēja. Pēc viņa no amata atkāpās arī ārlietu ministrs Boriss Džonsons.

Foto: Pixabay