Šogad budžetā nodokļos varētu iekasēt par teju 50 miljoniem eiro mazāk nekā plānots

Nodokļu iekasēšanas plānu šogad diez vai izdosies izpildīt, šorīt intervijā LNT raidījumā “900 sekundes” atzina Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ināra Pētersone.

Pētersone intervijā norādīja, ka šogad valsts budžetā nodokļos varētu iekasēt par vairāk nekā 50 miljoniem eiro mazāk nekā plānots.

“Pozitīvais ir tas, ka pēdējie mēneši – augusts, septembris – tas mīnuss veidojas mazāks,” sacīja Pētersone.

Skaidrojot iemeslus budžeta plāna neizpildei, VID vadītāja norādīja, ka joprojām lielākais īpatsvars neiekasētajos nodokļos ir pievienotās vērtības nodoklim (PVN). Vienlaikus gan viņa norāda, ka PVN ieņēmumi gan esot lielāki, nekā iepriekšējā gadā, un pieauguši par 3%, kas tomēr ir mazāk kā cerēts.

“Jāskatās uz to, kas notiek ārpolitikā un tad mēs redzam, ka ir nepieciešams laiks, kamēr mūsu uzņēmumi pārorientējas no Krievijas tirgus uz citiem,” iemeslus skaidroja Pētersone.

Salīdzinot ar pagājušā gada astoņiem mēnešiem, kopējie nodokļu ieņēmumi ir lielāki par 211 miljoniem eiro, kas ir 4,5% palielinājums. Vairāk nekā pērn ir iekasēts arī PVN – plus 44 miljoni eiro, kas nozīmē, ka astoņu mēnešu laikā PVN ir iekasēts par 4% vairāk nekā pērn, liecina VID dati.

Pētersone norāda, ka nodokļu iekasēšanas plāns bija sastādīts pārāk optimistiski, ko skaidroja ar to, ka pagājušā gada rudenī nebija iespējams precīzi prognozēt, cik daudz nodokļu iekasēšanu ietekmēs ārpolitiskā situācija.

  • Jānis Labrencis

    Visi nodokļi uzņēmējam jāmaksā no viena naudas avota, no bruto ieņēmumiem. Palielinot viena nodokļu veidu, mazāk naudas paliek cietiem nodokļiem. Tā 2011. gada pirmajā pusgadā pēc visu nodokļu nomaksas uzņēmējam paliek tikai tik ienākumu, no kuriem UIN sastāda tikai 4,4% no visas nodokļu summas. PVN sastāda 21,2% no visiem nodokļu ieņēmumiem. Bet tieši šis nodoklis visvairāk bremzē ražošanas attīstību ar savu priekšapmaksu sadārdzinot izmaksas. Aizstājot PVN tikai ar UIN, attīstīsies ražošana un galvenais nodoklis būs UIN. Budžeta ieņēmumus var palielināt tikai palielinot ražotāju- nodokļu maksātāju skaitu.