Saistībā ar “Covid-19” izplatību Latvijas valstij ir jāgatavojas lieliem izdevumiem

Saistībā ar koronavīrusu “Covid-19” uzņēmēju atbalstam nenoliedzami būs vajadzīga arī valsts budžeta nauda, šorīt intervijā Latvijas Radio sacīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

“Tādu naudu, kāda būs nepieciešama, mēs arī šajā procesā ieguldīsim,” norādīja Kariņš.

Viņš turpināja, ka tiks darīts viss iespējamais, lai mazinātu ar ”Covid-19” saistītās negatīvās sekas tautsaimniecībā. “Tikšos ar Latvijas Bankas pārstāvjiem, ar ekonomikas ministru, un paskatīsimies, kādas iespējas ir un kas tiek darīts. Esam runājuši ar Eiropas Komisiju, ka Eiropas Centrālā banka nodrošinās sistēmā likviditāti, kas aizies bankām,” sacīja Kariņš.

“Mums svarīgi, ka uzņēmumi nav bankrotējuši un cilvēki nav atlaisti,” pauda Kariņš.

Pēc viņa sacītā, cilvēkiem noteiktā karantīna ir obligāta un tās pārkāpšana var būt ar negatīvām sekām. “Es domāju, ka mums būs jāskatās, kādā veidā mēs varētu efektīvi vai izlases kārtā sākt šīs lietas kontrolēt,” norādīja Kariņš.

Viņš uzsvēra, ka ārkārtējās situācijas ieviešanas mērķis nav kādu sodīt, bet gan pasargāt sabiedrību no jaunā koronavīrusa, lai tas nesāk izplatīties nekontrolēti. “Labāk, ka mums ir 1000 un 5000 cilvēku paškarantīnā, nekā ka slimība ir nekontrolējama,” norādīja premjers.

Runājot par pārtiku, viņš norādīja, ka tās valstī visiem pietiks, vienlaikus norādot, ka attīstīsies attālinātie piegādes pakalpojumi.

Premjers uzsvēra, ka slimība nav apturama, bet ir ierobežojama. “Varam ierobežot, kad nāk tas pīķis, lai tas ir zems. Jo mazāk cilvēku pulcējas kopā, jo mazāka iespēja, ka tur kāds slims nodos citiem. Jāsaprot, ka šis ir apmēram uz vienu mēnesi, varbūt ilgāk. Mums būs jāpierod, ka nedaudz ilgāk būs tā jādzīvo. Mums vienkārši ir jāpārziemo,” pauda Kariņš.

Tikmēr Valsts ieņēmumu dienesta (VID) vadītāja Ieva Jaunzeme intervijā LTV raidījumam “Rīta Panorāma” norādīja,ka spēkā esošie likumi paredz tiesības uzņēmumiem vērsties dienestā un lūgt pagarinājumu nodokļu nomaksai.

Savukārt runājot par iespējamo atbalstu ar tūrismu saistītiem uzņēmumiem, Jaunzeme norādīja, ka katrs gadījums tiks izskatīts individuāli, bet ar lielu pretimnākšanu. “Jau šobrīd atteikto gadījumu skaits ir neliels – aptuveni 10%. Mēs koncentrēsim visus spēkus, lai varētu palīdzēt un visu izdarīt,” norādīja Jaunzeme.

Bet bijusī finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) brīdinājusi, ka saistībā ar jaunā koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 izplatību Latvijas valstij ir jāgatavojas lieliem izdevumiem.

“Protams, ka valstij no savas puses ir jāgatavojas lieliem izdevumiem, tāpēc šobrīd būtu jāpārskata visu ministriju izdevumi un jāatstāj tikai paši, paši nepieciešamākie. Otrkārt, ir jāvienojas ar Eiropas Komisiju, lai tā ļauj mums izmantot lielāku budžeta deficītu. Viena labā lieta ir tā, ka mēs jau esam iestrādājuši budžetā fiskālā nodrošinājuma rezervi 0,1% apmērā no iekšzemes kopprodukta (..), kuru noteikti būtu jālūdz atļauja izmantot,” norādīja Reizniece-Ozola.

Kā zināms, no šodienas līdz 14. aprīlim valstī ir izsludināta ārkārtas situācija. Lai ierobežotu koronavīrusa “Covid-19″ izplatību, Latvijā būs slēgtas mācību iestādes, kā arī būs aizliegti lielie masu pasākumi.

Foto: Valsts kanceleja