Saeimas komisija skatīs likumprojektu par VDK dokumentu publiskošanu

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputāti otrdien, 30.janvārī, pirms pirmā lasījuma Saeimā skatīs likumprojektu “Likums par bijušās Valsts drošības komitejas dokumentu publiskošanu un PSRS/LPSR okupācijas režīma varas sistēmas izgaismošanu”.

Uz sēdi komisija aicinājusi Satversmes aizsardzības biroja, Kultūras ministrijas, Latvijas Nacionālā arhīva, Datu valsts inspekcijas, Valsts drošības komitejas zinātniskās izpētes komisijas pārstāvjus.

Likumprojekta mērķis ir nodrošināt PSRS/LPSR okupācijas režīma varas sistēmas izgaismošanu, publiskojot Latvijas Komunistiskās partijas (LKP) un LPSR Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentus ar to zinātniskajiem komentāriem, teikts likumprojekta anotācijā.

Likumprojekts paredz, ka visi LPSR VDK dokumenti, kuri šobrīd glabājas Satversmes aizsardzības biroja Totalitārisma seku dokumentēšanas centrā, līdz 2018.gada 1.jūnijam tiek nodoti Latvijas Nacionālajam arhīvam, kur tie būs pilnā apmērā bez ierobežojumiem publiski pieejami.

Kā zināms, t.s. “čekas maisu” atvēršana aktualizēta pēc zinātniskās izpētes komisijas rosinājuma, kura sūdzas, ka tā arī nespēj uzsākt savu darbu.

Foto: Pixabay

  • Atis Priedītis

    Okupācijas laikā biju aizliegtais komponists. No 1980. līdz 1995.gadam Latvijas radio atteicās pieņemt ierakstiem manas dziesmas. Iemesls – 80.tā gada vasarā izdevās ierakstīt pret okupāciju vērstu dziesmu – Izkapts ābelē. Būtu jābūt vēl vienam likumam. Par 70.to un 80.to gadu VDK vajāšanu un upuru reabilitāciju. Šobrīd ir izveidojusies absurda situācija. Vainīgie ir, bet upuru nav. Arī es tiku vajāts, bet visi mani mēģinājumi masu medijos pastāstīt par notikušo līdz šim ir bijuši bezcerīgi. Drīzumā tiks publicēta mana atmiņu grāmata “Gan jau rīts mūs atradīs. Manos Feisbuka un draugu profilos var atrast grāmatas lejupielādes adresi.