Saeimas komisija konceptuāli atbalsta likumprojektu par VDK dokumentu publiskošanu

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputāti otrdien, 30.janvārī, pirmajam lasījumam Saeimā atbalstīja likumprojektu, kas paredz bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentu publiskošanu, un lēma veidot darba grupu likumprojekta tālākai izstrādei.

Deputāti nolēma veidot darba grupu, kura apvienos deputātus, jomas ekspertus un juristus, lai novērstu konstatētās likumu kolīzijas un precizētu likumprojekta sākotnējo redakciju. Paredzēts, ka darba grupu vadīs deputāts Ritvars Jansons.

Iesniegtā likumprojekta “Likums par bijušās Valsts drošības komitejas dokumentu publiskošanu un PSRS/LPSR okupācijas režīma varas sistēmas izgaismošanu” mērķis ir nodrošināt PSRS/LPSR okupācijas režīma varas sistēmas izgaismošanu, publiskojot Latvijas Komunistiskās partijas un LPSR VDK dokumentus ar to zinātniskiem komentāriem, teikts likumprojekta anotācijā.

Likumprojekts paredz, ka visi LPSR VDK dokumenti, kuri šobrīd glabājas Satversmes aizsardzības biroja Totalitārisma seku dokumentēšanas centrā, tiks nodoti Latvijas Nacionālajam arhīvam, kur tie būs pilnā apmērā bez ierobežojumiem publiski pieejami.

Komisijas sēdē piedalījās Satversmes aizsardzības biroja, Kultūras ministrijas, Latvijas Nacionālā arhīva, Datu valsts inspekcijas, Rīgas apgabaltiesas un Saeimas Juridiskā biroja pārstāvji.

Lai likums stātos spēkā, tas vēl trīs lasījumos jāpieņem Saeimā.