Saeima saldinātajiem bezalkoholiskajiem dzērieniem palielina akcīzes nodokli

Saeima ceturtdien, 6. februārī, trešajā galīgajā lasījumā atbalstīja akcīzes nodokļa likmes palielināšanu saldinātajiem bezalkoholiskajiem dzērieniem.

Grozījumi noteic, ka nodokļa likme par 100 litriem dzēriena ir 7,4 eiro, ja uz 100 mililitriem dzēriena cukurs ir līdz astoņiem gramiem. Savukārt, ja cukura daudzums ir virs astoņiem gramiem uz 100 mililitriem dzēriena, tad par 100 litriem šāda dzēriena likme būs 14 eiro apmērā.

Savukārt tiem bezalkoholiskajiem dzērieniem, kuru sastāvā ir citas saldinātājvielas, akcīzes nodokļa likme paredzēta tādā pat apmērā, kā visiem bezalkoholiskajiem dzērieniem līdz šim, – 7,4 eiro par 100 litriem dzēriena.

Likuma izmaiņas rosinātas, lai iedzīvotāji samazinātu bezalkoholisko dzērienu ar lielu cukura daudzumu patēriņu ikdienā, jo neveselīgs uzturs ar augstu cukura, arī sāls un piesātināto tauku daudzumu ir viens no hronisko neinfekcijas slimību riska faktoriem, pauduši priekšlikuma autori.

Tajā pašā laikā likumprojekts saņēma arī daudz kritikas. Opozīcijas deputāte Regīna Ločmele‑Luņova (S) norādīja, ka diez vai šajā gadījumā akcīzes celšana sasniegs mērķi.

“Ja mēs runājam par to, ka tieši cukurs noved pie bērnu aptaukošanās, man būs jānorāda, ka pie tāda paša efekta noved arī tauku un transtaukskābju patēriņš. Ātrie ogļhidrāti. Tad man… es gaidu priekšlikumu aplikt ar akcīzi vai pat labāk aizliegt tortes, konfektes, kūkas. Aizliegsim Latvijā arī McDonald’s, jo praktiski visi ēdieni, kas ir tur, noved pie liekā svara, varētu novest. Protams, viss jautājums ir par to, cik samērīgi mēs ēdam to vai citu produktu,” norādīja Ločmele‑Luņova.

Savukārt opozīcijas deputāts Vjačeslavs Dombrovskis (S) uzsvēra, ka akcīze neskars “Coca-Cola” un citus dzērienus, kuru ražošanā izmanto arī saldinātājus. Šādi dzērieni dārgāki nekļūs, taču tā notikšot ar vietējiem “nišas produktiem”.

Tikmēr Mārtiņš Bondars (AP!) paziņoja, ka “kamēr Andris Skride un viņa politiskais spēks, un viņa kolēģi būs šajā Saeimā, neveselīgai pārtikai – tai pārtikai, kas nogalina, mēģina nogalināt cilvēkus – tiks palielināta akcīze.”

Ar likuma grozījumiem valdībai līdz 2024.gadam uzdots sagatavot un iesniegt Saeimā informatīvo ziņojumu par to, kā nodokļa likmes izmaiņas ietekmējušas dzērienu ražotājus, kā arī sniegt izvērtējumu par saldinātājvielu, ar ko ražotāji dzērienos aizstāj cukuru, ietekmi uz cilvēku veselību.

Grozījumu izskatīšanas gaitā Finanšu ministrijas pārstāvji uzsvēra, ka jebkuras izmaiņas nodokļu likmēs būtu jāskata kontekstā ar kopējo nodokļu politiku. Tāpat tika uzsvērts, ka, atbalstot likmes celšanu saldinātajiem dzērieniem, nodoklis tiem būs lielāks nekā atsevišķiem alkoholiskajiem dzērieniem, piemēram, alum.