RPIVA protesta gājiena dalībnieki pieprasa Šadurska demisiju

Ar skaļiem saukļiem un plakātiem trešdien, 25. janvārī, piketējot pret Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas (RPIVA) reorganizācijas un pievienošanu Latvijas Universitātei (LU) protesta gājienā vairāk nekā 150 cilvēku pieprasīja nozares ministra Kārļa Šadurska (V) demisiju.

Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas (RPIVA) Studentu parlamenta organizētajā protesta gājienā, kurā tika aicināts iesaistīties ikviens, kuram rūp ilgtspējīgas izglītības sistēmas attīstība, piedalījās aptuveni 150 cilvēku. Ar plakātiem “RPIVA ir un būs”, “Rokas nost no mūsu akadēmijas”, “Studentiem – izvēli un RPIVAI – iespēju”, “Latvijas nevar dejot bez deju pedagogiem”, “Kurš skolos mūsu bērnus” studenti aicināja nepieļaut RPIVAS reorganizāciju.

“Izsakām protestu par pašu ideju, kuras pamatā ir nodoms bez pamatotas argumentācijas likvidēt veiksmīgu augstskolu. Pieprasām, lai visu iesaistīto pušu sarunās tiktu veidots demokrātisks dialogs, kā rezultātā varētu iegūt visiem pieejamu un izdiskutētu plānu par sistēmiskām un pēctecīgām izmaiņām augstākajā izglītībā Latvijā kopumā,” pausts pret augstskolas reorganizācijas vēstulē, kuru protesta laikā RPIVA studenti un personāls nodeva atbildīgajām institūcijām.

Tajā norādīts, ka augstskola neatzīst Izglītības un zinātnes ministrijas steigā veiktās darbības augstākās izglītības jomā. “Kategoriski iebilstam pret RPIVA likvidāciju! Uzskatām par nekorektu IZM rīcību bez RPIVA plašas pārstāvniecības iesaistīšanas informatīvajā telpā paziņot par akadēmijas reorganizēšanas faktu. Lūdzam Ministru kabinetu pirms lēmuma pieņemšanas uzklausīt RPIVA argumentus un jebkādas pārmaiņas izglītības sistēmā izskatīt tikai,balstoties uz visu iesaistīto pušu saskaņotu finansiāli, sociāli un politiski pamatotu plānu,” pausts vēstulē.

Protesta dalībnieki skaļi aicināja arī uz nozares atbildīgā ministra Kārļa Šadurska demisiju, kurš gan šobrīd no Latvijas ir izbraucis un personīgi ar studentiem netikās. Viņš gan medijos ir paudis savu viedokli un neskatoties uz to, ka par RPIVAS reorganizāciju tika uzzināts tikai šī gada sākumā, uzskata, ka jautājums par RPIVA reorganizāciju nav nedz jauns, nedz unikāls. “Tas ir nopietni diskutēts pēdējo piecu gadu laikā. Lai novērstu studiju programmu dublēšanos, jau 2013. gadā tika vērtētas RPIVA un LU apvienošanas iespējas,” uzsver ministrs.

Ministrs sola, ka līdz ar Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas pievienošanu Latvijas Universitātei studentiem tiks saglabātas tādas pašas tiesības un studiju iespējas, kā līdz šim. Viņa solījumi gan nesakrīt ar pieaugošajām bažām, ka RPIVA tiek “upurēta”, lai trūkstošus resursus varētu novirzīt Latvijas Universitātes (LU) attīstībai. To šorīt intervijā LTV atzina arī Augstākās izglītības padomes priekšsēdētājs Jānis Vētra, norādot, ka par spīti solījumiem, nākamās likvidējamās varētu būt reģionālās augstskolas, jo arī turpmāk nav cerību uz lielāku finansējumu augstākajā izglītībā Latvijā.

Kā zināms, arvien biežāk nesaudzīga kritika tiek veltīta Latvijas izglītības sistēmai, kuru negatīvi ietekmējusi IZM un ministra Kārļa Šadurska darbība. Reformas, kuras skar gan mācību saturu, gan pedagogu algas, gan augstskolu reorganizāciju, gan lojalitātes grozījumus un citus svarīgus izglītības aspektus, no kuriem atkarīgs mūsu valsts izglītības prestižs un kvalitāte, diemžēl nerisina galvenās problēmas, kas ir – zemas skolotāju algas, motivētu skolotāju trūkums un nepietiekama mācīšanās kvalitāte.