Rezidenti tomēr sniegs palīdzību pacientiem ģimenes ārstu streika laikā

Ģimenes ārstu streika laikā pacientiem palīdzību sniegs rezidenti, bet tikai viņu darba vietā un darbā laikā. Šāda vienošanās panākta sanāksmē Veselības ministrijā.

Lai arī sākotnēji ārsti rezidenti atteikušies aizstāt ģimenes ārstus viņu pieteiktās protesta akcijas laikā, ceturtdien tomēr panākta vienošanās par rezidentu palīdzību.

Vienošanās paredz, ka katrs no viņiem paliks savā medicīnas iestādē un strādās tās pašas stundas, tikai uzņemšanas nodaļā, kur arī ir sagaidāma vislielākā pacientu plūsma. Šādai darba reorganizācijai gan augstskolas, gan rezidenti piekrīt. Tomēr joprojām neatbildēti ir jautājumi par to, kurš izrakstīs slimības lapas vai kompensējamos medikamentus, ko rezidenti nedrīkst darīt.

Kā LNT atzīst RSKUS internās medicīnas rezidents Kārlis Rācenis, neatbildētu jautājumu ir ļoti daudz. “Šajā brīdī rezidenti ir tāds kā ķēdes vājais posms, jo mēs vēl neesam sertificēti, mums ir jāpakļaujas mācību programmai. Tad, protams, ja mums ir tā sajūta, ka mums ir jāaizstāj kaut kādā veidā ģimenes ārsti, tad mēs jūtamies kā kaut kāds ielāps, kas tika uzlikts virsū, lai noturētu šo situāciju. Tai pašā laikā mēs visi esam devuši Hipokrata zvērestu, un mēs saprotam, ka pacientiem ir jāpalīdz”.

Tikmēr par gatavību strādāt ģimenes ārstu vietā paziņojusi Bērnu klīniskā universitātes slimnīca – tā uzņemsies vairākas ģimenes ārstu funkcijas – izrakstīt zīmes bērniem, kuri dodas uz diennakts vasaras nometnēm, un receptes bērniem ar hroniskām saslimšanām, reģistrēt un slēgt slimības lapas saslimušā bērna vecākiem.

Ziņots, ka ar 3.jūliju Latvijas slimnīcās sāksies brīvprātīga brīdinājuma protesta akcija, kurā mediķi atteiksies strādāt normālo pagarināto darba laiku. Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas biedru sapulce 26. maijā nolēma pieteikt streiku. Pirms streika pieteikšanas asociācija piedāvāja Veselības ministrijai veidot izlīgšanas komisiju, bet piedāvājums tika noraidīts.

Streika prasības ir palielināt pašlaik noteikto kapitācijas naudas maksājumu ģimenes ārstam 1,25 eiro par 30% katru gadu turpmākos trīs gadus (2018., 2019. un 2020. gadā), palielināt ģimenes ārsta veikto manipulāciju tarifus, kopējo apmaksas apjomu palielinot ne mazāk kā par 45% 2018. gadā, kā arī palielināt māsu un ārstu palīgu atalgojumu par 30% katru gadu trīs nākamo gadu laikā.

Tāpat ārsti prasa atbalstīt esošo ģimenes ārstu neatkarīgu prakšu attīstību, tostarp no jauna atveramo ģimenes ārstu prakšu izveidošanas un aprīkošanas finansēšanu un nodrošināt, ka e-veselības sistēmas katru daļu (e-DNL, e-recepte utt.) ģimenes ārstam obligāti ir jāsāk lietot tikai 12 mēnešus pēc tam, kad asociācija ir saņēmusi pārliecinošus datus gan par konkrēto e-veselības sistēmas daļu efektīvu funkcionalitāti, gan par tehniski un tiesiski nodrošinātu pacientu tiesību un datu aizsardzību.

Foto: Saeimas kanceleja