Reizniece-Ozola nodokļu reformā kopumā neko nemainītu

Neraugoties uz tai veltīto kritiku no sabiedrības un dažādu ekspertu puses, finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) atzīst, ka nodokļu reformā kopumā neko nemainītu.

Šorīt intervijā Latvijas Radio politiķe, kura Eiropas Parlamenta vēlēšanās ar pirmo numuru startē no Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) saraksta, atzina, ka ja viņai tagad būtu iespēja vēlreiz ieviest tā dēvēto nodokļu reformu, tad viņa kopumā rīkotos tieši tāpat kā toreiz.

Viņa uzsvēra, ka progresīvo nodokļu sistēmu ieviest darbaspēkam ir visai sarežģīti. Pēc politiķes teiktā, ar tagadējo pieredzi viņa būtu pievērsusi lielāku uzmanību sabiedrības izglītošanai un nodokļu reformas izskaidrošanai.

Kā zināms, Tiesībsargs konstatējis, ka neapliekamā minimuma piemērošanas kārtību par veiksmīgu uzskata 13% aptaujāto, bet par taisnīgu – vien 6,4% aptaujāto.

Veiktajā aptaujā 54% respondentu uzskata savu informētību par diferencētā neapliekamā minimuma piemērošanu par pietiekamu. Savukārt tikai 35% respondentu norāda, ka ir arī zinoši par to, bet 48% respondentu uzskata, ka viņu zināšanas šajā jautājumā nav pietiekamas.

Uz potenciālo sabiedrības vilšanos jaunajā nodokļu sistēmā un pēc tam arī valstī, norāda uzmanības vērts fakts. No vienas puses, 78% respondentu uzskata, ka neapliekamais minimums ir jāpiemēro uzreiz, katru mēnesi, aprēķinot darba algu. Bet pēc tam, kad respondentam tiek izskaidrotas jaunās kārtības „ēnas puses”, vairs tikai neliela daļa no respondentiem (13%) uzskata, ka jaunā sistēma ir veiksmīga. Bet 41% uzskata, ka vēsturiskā sistēma (kad bija nepieciešams iesniegt gada ienākumu deklarāciju), skatoties no seku viedokļa, ir labāka.

Foto: Saeimas kanceleja