PVN likmes samazināšana pārtikai nav gaidāma, norāda Straujuma

Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes samazināšana pārtikas precēm no nākamā gada nav gaidāma, otrdien intervijā LTV raidījumā “900 sekundes” sacīja Laimdota Straujuma.

“Mēs zinām, cik saspringts būs budžets un PVN samazinājums ir ienākumu kritums, līdz ar to, es neredzu, ka mēs varām to izdarīt,” komentējot zemkopības ministra Jāņa Dūklava priekšlikumu samazināt PVN, sacīja Straujuma.

Jau vēstīts, ka ņemot vērā Latvijas finansiālo situāciju, valdība gada sākumā neatbalstīja priekšlikumu piemērot pārtikai samazināto PVN.

Tomēr PVN samazinājumu daudzkārt ierosinājuši gan zemnieki, gan opozīcijas partiju pārstāvji.

Zemnieki, kuri pašlaik cieš no Krievijas embargo radītajā sekām, vairākkārt norādījuši uz Eiropas valstu atšķirīgo nodokļu politiku.

Kā norāda lauksaimnieki, salīdzinot, piemēram, ar Poliju PVN Latvijā ir četras reizes augstāks, kas ievērojami apdraud mūsu valsts konkurētspēju. PVN samazināšana sniegtu ne tikai nepieciešamo atbalstu uzņēmējiem, bet arī vienlaikus atvieglotu maznodrošināto dzīvi, jo samazinoties nodoklim, samazināsies arī pārtikas cenas.

  • Jānis Labrencis

    Mūsu nodokļu sistēma ar PVN palīdzību ir vērsta uz lielāku budžeta ieņēmumu gūšanu, bet ne uz ražošanas attīstību. Jebkuru valsti ar neattīstītu ražošanu, šāds nodoklis var aizvest pa Grieķijas ceļu. Ražošanu visvairāk bremzē PVN priekšapmaksa, kura sadārdzina ražošanas izmaksas un visā valstī vienādais pieskaitījums pie preču cenas. Palielinoties preču cenai samazinās iedzīvotāju pirktspēja, sevišķi nomalēs.