PVD izglītības iestādēs konstatē pārkāpumus zaļā publiskā iepirkuma jomā

Izglītības iestādes pavirši izturas pret zaļā publiskā iepirkuma līguma nosacījumu izpildi, secinājis Pārtikas un veterinārais dienests (PVD), jaunajā mācību gadā pārbaudot pārtikas produktu piegāžu atbilstību zaļā publiskā iepirkuma prasībām 55 izglītības iestādēs.

86% no veiktajām pārbaudēm konstatēts, ka netiek ievērotas iepirkuma tehniskajās specifikācijās noteiktās prasības. Visos šajos gadījumos izglītības iestādēm būtu bijis jāpārliecinās, ka piegādāti līguma nosacījumiem atbilstoši produkti, tomēr tas nav darīts.

Atgādinām, ka zaļā publiskā iepirkuma prasībām atbilstoši produkti ir tādi produkti, kas audzēti/ iegūti Latvijā un atbilst nacionālās pārtikas kvalitātes shēmas (marķējumi “Zaļā karotīte” un “Bordo karotīte”), bioloģiskās lauksaimniecības, vai tās produktu kvalitātes rādītāju vai lauksaimniecības integrētās audzēšanas prasībām.

Uzņēmumam, piedaloties iepirkumā, ir jāapliecina, ka tas līguma darbības laikā izglītības iestādei piegādās zaļā publiskā iepirkuma prasībām atbilstošus produktus, kuru apraksts un ražotājs ir norādīs tehniskajā specifikācijā.

24 izglītības iestādēs PVD konstatējis, ka tehniskajā specifikācijā noteiktajām zaļā publiskā iepirkuma prasībām atbilst vien daļa no izglītības iestādēm piegādātajiem produktiem.

Iestādēm piegādāta prasībām neatbilstoša svaiga gaļa, gaļas un piena produkti, olas, milti, makaroni un zirņi. Tie bijuši ražoti citā, iepirkuma tehniskajā specifikācijā neparedzētā uzņēmumā, vai arī paredzētā uzņēmumā, taču atbilstošu produktu vietā piegādāti citi šī uzņēmuma ražojumi, kas neatbilst zaļā publiskā iepirkuma prasībām.

Tāpat piegādāti neatbilstoši augļi, dārzeņi un zaļumi. Atsevišķos gadījumos piegādātājs arī ir maldinājis par dārzeņu izcelsmes valsti, citās valstīs ražotu produkciju uzdodot par Latvijas.

14 izglītības iestādēs konstatēts, ka piegādātie produkti neatbilst arī tehniskajās specifikācijās produkta aprakstā noteiktajām prasībām. Piedāvāto produktu vietā tiek piegādāti zemākas kvalitātes produkti, piemēram, extra virgin olīveļas vietā olīvu izspaidu eļļa. Tāpat netiek ievēroti arī citi aprakstā minētie nosacījumi, piemēram, produktu iepakojums, kvalitāte, izcelsme.

Atsevišķiem produktiem, kuriem vajadzētu atbilst zaļā publiskā iepirkuma prasībām, piemēram, ievārījumam vai zvejas produktiem sastāvā ir pārtikas piedevas, kas neatbilst zaļā publiskā iepirkuma produkta kritērijiem un noteikumos par uztura normām noteiktajām prasībām.

11 izglītības iestādēs nebija iespējams izvērtēt piegādāto produktu atbilstību zaļā publiskā iepirkuma līguma nosacījumiem, jo nebija pieejama pārtikas produktu iepirkuma dokumentācija (līgumi, tehniskās specifikācijas).

Pārbaudes veiktas arī divos vairumtirdzniecības uzņēmumos, kas neievēro līguma nosacījumus un piegādā uzņēmumiem zaļā publiskā iepirkuma prasībām neatbilstošus produktus.

Konstatēts, ka vienā no pārbaudītajiem uzņēmumiem noliktavā atrodas dārzeņi bez marķējuma un, piegādājot tos izglītības iestādēm, pavaddokumentos vai marķējumā tiek norādīta maldinoša informācija par produkta izcelsmi.

Abos uzņēmumos konstatēts, ka netiek ievērots nosacījums piedāvāt konkrēta ražotāja produktus.

Par pārkāpumiem vienam uzņēmumam piemērots naudas sods un uzsākta administratīvā lietvedība, jo pārkāpumi konstatēti atkārtoti, bet otrs uzņēmums pagaidām saņēmis PVD aizrādījumu.

Foto: Pixabay