Puse no pusmiljarda rindu mazināšanai

Vislielāko naudas summas nākamajam gadam budžeta prioritātēs pieprasījusi Veselības ministrija – nepilnu pusmiljardu eiro jeb 431 miljonu eiro. Pusi no šī pieprasījuma veido nepieciešamie līdzekļi veselības aprūpes pieejamības uzlabošanā – gan gaidīšanas rindu samazināšanā, gan atbalsts retajām slimībām un vēža pacientiem.

Veselības ministrijā NRA.lv apliecināja, ka nākamā gada budžetā veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības un prioritāro programmu īstenošanai kopumā tā papildus prasa 431 miljonu eiro. Saskaņā ar Finanšu ministrijas informāciju, šī ir lielākā summa, ko ministrijas prasa saviem prioritārajiem uzdevumiem. Tiesa, premjerministrs Māris Kučinskis jau atzinis, ka tā ir «ministriju vēlmju domāšana», tātad saprotams, ka uz visu prasīto summu papildus jau esošam budžetam, visticamāk, var necerēt.

Kādas ir Veselības ministrijas prioritātes? No pieejamās informācijas var secināt, ka tā ir rindu mazināšana uz izmeklējumiem, ārstu konsultācijām, kompensējamās zāles un mediķu atalgojuma palielinājums.

Puse jeb 47 procenti no visa lūgtā finansējuma paredzēti veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības uzlabošanai, bet 24 procenti – darba samaksas palielinājumam ārstniecības personām. 11 procentus vajadzētu novirzīt apmaksas tarifu pārskatīšanai atbilstoši reālajām izmaksām, bet septiņus procentus – kompensējamo zāļu pieejamības uzlabošanai. Vēl 11 procentus no pieprasītās summas veido citi pasākumi, piemēram, rezidentu apmācība, jauni neatliekamās medicīniskās palīdzības speciālie transportlīdzekļi, telpu remonts.

Mediķu darba samaksas pieaugumam Veselības ministrijai nepieciešami 103 miljoni eiro. No šī solījuma un apņemšanās faktiski ministrija vairs nevar atkāpties. Darba samaksas pieaugums ir apsolīts, apstiprināts ar vienošanos sociālo partneru vidū. Pieprasītie līdzekļi pieejamības uzlabošanai ir ap 100 miljoniem eiro, lielākā daļa – 55,8 miljoni eiro – ambulatorai veselības aprūpei. Par šo naudu varētu papildus veikt 650 000 izmeklējumu, 448 000 speciālistu konsultāciju, 5600 acu operāciju, kā arī virkni citu pasākumu, piemēram, rindu mazināšanu uz endoprotezēšanas operācijām, paplašinātu stacionāro rehabilitāciju, hronisko pacientu aprūpi.

Kompensējamām zālēm papildus nepieciešami 30 miljoni eiro (Veselības ministrija skaidro, ka tiks palielināts pacientu skaits, kuri saņem bioloģiskos preparātus, taču veselības ministre minējusi, ka plānots arī palielināt kompensācijas apmēru atsevišķām diagnozēm, kurām krīzes laikā tas tika samazināts – kādām, tas nav zināms).

Uzlabojumiem onkoloģijas jomā ir nepieciešami 47 miljoni eiro, lai mazinātu onkoloģisko slimību riska faktorus, nodrošinātu agrīnu diagnostisku, savlaicīgu un efektīvu ārstēšanu. 31 miljons eiro tiek lūgts reto slimību plānam (diagnostika, speciālistu pieejamība) – jāatgādina, ka pērn reto slimību plāna īstenošanai bija nepieciešami 9 miljoni eiro, apsolīja 5 miljonus, bet piešķīra tikai nepilnus trīs.

Inga Paparde

Foto: Shutterstock