Polija gatava piekāpties Briselei jautājumā par tiesu sistēmas reformu

Turpinoties diskusijām par Polijas tiesu varas sistēmas reformu, Varšava paziņojusi, ka varētu nedaudz piekāpties oficiālajai Briselei šajā strīdīgajā jautājumā. Tā pēc tikšanās ar Eiropas Komisijas (EK) viceprezidentu Fransu Timmermansu paziņoja ārlietu ministrs Jaceks Čaputovičs.

Kā zināms, Eiropas Komisija, reaģējot uz ilgstošo konstitucionālās tiesas krīzi, ierosinājusi pret Poliju sankcijas, kas aizliegs valstij balsot par ES tiesību aktiem.

Polijā jau vairākus mēnešus turpinās strīdi par tiesu reformu. Polijas prezidents Andžejs Duda rosinājis izmaiņas pretrunīgi vērtētajos valsts tiesu sistēmas reformas likumos, par kuriem bažas pauduši gan opozīcijas deputāti, gan Eiropas Komisija.

Izmaiņas likumā par Polijas Konstitucionālo tiesu ir kļuvušas par Briseles un Varšavas nesaskaņu cēloni. Likuma izmaiņas izsaukušas kritiku no opozīcijas puses un neapmierinātību daļā sabiedrības.

Līdz ar to EK pirmo reizi vēsturē iedarbinājusi ES līguma septīto pantu, kas paredz atstāt Poliju bez balsstiesībām ES ministru padomē.

Lai noregulētu situāciju, Polija ir gatava spert soli pretī Briselei un mazināt spriedzi savstarpējās attiecībās. Polijas ārlietu ministrs Jaceks Čaputovičs paziņojis, ka Varšava varētu mainīt savu nostāju jautājumā par tiesu sistēmas reformu.

Vienlaikus viņš neprecizēja, cik nopietna varētu būt šī piekāpšanās.

Jau vēstīts, ka Eiropas Komisija paziņojusi, ka saredz sistemātiskus draudus tiesiskumam Polijā. No tā izriet arī neveiksmīgais pēdējo mēnešu dialogs starp EK un tiesiskumu partijām Polijā, kas ir pie varas kopš pagājušā gada novembra.

Foto: Pixabay