Piena cenas augs, brīdina nozares eksperti

Nākamgad būtiski augs piena produktu cenas, liecina ekspertu prognozes. Tas saistīts gan ar situāciju pasaules tirgos, gan straujo piena iepirkuma cenu kāpumu.

Pēdējā laikā ievērojami augušas piena produktu cenas veikalos, kas skaidrojams ar straujo piena iepirkuma cenu kāpumu. Kā norāda Agroresursu un ekonomikas institūta nodaļas vadītāja Ingūna Gulbe, pēdējā laikā piena iepirkumu cena ir palielinājusies par apmēram trešdaļu.

Kā uzsver Gulbe, piena produktu cenu kāpums veikalos jau tagad ir jūtams un atsevišķi Latvijas piena produktu ražotāji cenas palielinājuši pat par 30%.

Viņa prognozēja, ka arī nākamā gada sākumā piena produktu cenas veikalos turpinās pieaugt. Tāpat viņa norāda uz to, ka pasaulē sākušas celties arī pārtikas produktu cenas un paredzams, ka šīs izmaiņas sasniegs arī Latviju.

Arī koncerna ” Food Union” grupas biznesa attīstības viceprezidents Normunds Staņēvičs prognozē, ka nākamgad nozares izaicinājumi būs augošā piena iepirkuma cena un galaproduktu sadārdzinājums.

“Ja 2016. gadā Latvijas patērētājs baudīja ļoti lētus piena produktus, nākamajā gadā jārēķinās ar cenu pieaugumu,” atzina uzņēmuma vadītājs.

Arī Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) pārstāvji norāda, ka no augusta cenas cēlās tik strauji, ka par izdzīvošanu tagad sāk domāt piena produktu ražotāji.

Nozares speciālisti viņiem iesaka domāt par kooperāciju, citādi tirgū noturēties būs pagrūti. Savukārt par iespējām pārdot pienu kaimiņvalstu uzpircējiem vai pašmāju uzņēmējiem katram zemniekam jālemj pašam.

Foto:Pezibear/https://pixabay.com/en/users/Pezibear-526143//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/