Pedagogiem nav pārliecības par atalgojuma pieaugumu; iespējami protesti

Asas diskusijas trešdien, 9. oktobrī, izvērsās Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) padomes ārkārtas sēdē, kur pedagogi no izglītības un zinātnes ministres Ilgas Šuplinkas (JKP) tā arī nesagaidīja skaidru garantiju tam, ka nākamā gada budžetā būs tomēr paredzēts finansējums pedagogu atalgojuma grafika izpildei.

LIZDA Padome ārkārtas sēdē, kur piedalījās ap 80 pedagogu, uzklausīja ministres Šuplinskas skaidrojumu par nākamā gada budžeta aprisēm, kurā pagaidām nav paredzēts finansējums pedagogu  zemākās mēneša darba algas likmes paaugstināšanai no 2020. gada septembra, kā arī bāzes finansējuma palielināšanai zinātnei un augstākajai izglītībai.

“No ministres skaidrojumiem mēs nesagaidījām skaidru un nepārprotamu garantiju tam, ka nākamā gada budžetā būs tomēr paredzēts finansējums pedagogu atalgojuma grafika izpildei. Bija tikai vārdi, ja kāda ieņēmumu pozīcija pildīsies, tad paaugstinājums no septembra būs. Šāda atbilde mūs neapmierināja,” uzsvēra LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga.

Tikmēr pati Šuplinska intervijā LTV “Rīta Panorāma” norāda, ka “brīdī, kad budžeta iespējas ir tādas, kādas viņas ir, lai vai cik viņai gribētos pietuvināt šo skolotāju darba samaksu vidējai darba samaksai valstī, tas fiziski nav iespējams. “

LIZDA Padome ārkārtas sēdē nolēma pieprasīt tikšanos ar premjeru Kariņu, finanšu ministru Reiru un izglītības un zinātnes ministri Šuplinsku, lai saņemtu rakstiski apstiprinātas garantijas tam, ka no 2020. gada septembra pedagogu zemākā mēneša darba algas likme pieaugs no 750 līdz 790 eiro, kā to paredz spēkā esošais likums.  Ja šādas garantijas amatpersonas nesniegs,  24. oktobrī LIZDA Padome lems par protestu rīkošanu.

“Arodbiedrības biedru starpā virmo dažādas idejas par protestiem. Daļa atbalsta piketa rīkošanu, citi iestājās par nozares ministres Šuplinskas demisijas pieprasīšanu vai streika rīkošanu. Tomēr protesti nav pedagogu pašmērķis, pedagogi negrib protestēt. Ceram, ka valdošie politiķi garantēs likumā paredzēto atalgojuma kāpumu pedagogiem no nākamā gada septembra. Likums ir jāpilda,” norāda LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga.

Komentējot iespējamos protestus, Šuplinska norādīja, ka tas ir iespēams, norādot, ka ņemot vērā iepriekšējo LIZDA darbības pieredzi, tas ir absolūti iespējams, jo šāda darbības forma ir samērā ierasta Latvijā, īpaši izglītības laukā.

Kā zināms, Saeima šodien lems par opozīcijas rosināto izglītības ministres demisiju.

Foto: Saeimas kanceleja