Pēc garām diskusijām valdība atbalsta RPIVA likvidāciju

Neskatoties uz studentu un mācībspēku, kā arī vairāku organizāciju iebildumiem, valdība šodien atbalstīja Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas (RPIVA) likvidāciju, pievienojot to Latvijas Universitātei (LU).

Pēc vairāku stundu ilgām diskusijām valdība pieņēmusi lēmumu par RPIVA reorganizāciju. Pēc Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) padotībā esošās Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas (RPIVA) pievienošanas Latvijas Universitātei un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijai (JVLMA) visiem RPIVA studējošajiem tiks nodrošināta studiju procesa nepārtrauktība, kā arī nemainīgi studiju finansēšanas nosacījumi visu studiju laiku – to paredz IZM sagatavotais rīkojuma projekts, kurš šodien, 28. martā, apstiprināts valdībā.

Reorganizācijas rezultātā LU pārņem RPIVA īstenotās augstākās izglītības programmas pedagoģijas jomā un komerczinībās, bet JVLMA – deju un mūzikas pedagogu izglītības programmas. Abas augstskolas pārņem arī darba tiesiskās attiecības ar šo programmu īstenošanā iesaistīto personālu.

Saskaņā ar rīkojumu, LU pārņem un turpina studiju programmu īstenošanu visās RPIVA filiālēs – Alūksnē, Bauskā, Cēsīs, Jēkabpilī, Kuldīgā, Madonā, Tukumā un Ventspilī, nodrošinot kvalitatīvu un modernu izglītību un akadēmiskos resursus nepilna laika studiju programmās studējošajiem Latvijas reģionos.

IZM aprēķinājusi, ka augstskolu apvienošana jau nākamajā gadā ļautu ietaupīt aptuveni 270 000 eiro, ko veido RPIVA administratīvo, vispārējā personāla, preču un pakalpojumu izdevumu izmaksu samazinājums. Savukārt kopējais 2018.- 2022.gada izmaksu samazinājums mērāms gandrīz 6 miljonos eiro. Ietaupītos līdzekļus paredzēts ieguldīt pedagoģijas studiju programmu attīstībai, tajā skaitā studējošo budžeta vietām. Augstskolu apvienošana ļaus arī mērķtiecīgāk ieguldīt ES struktūrfondu finansējumu.

Savukārt RPIVA rektore Daina Voita norādīja, ka sabiedrībai pēc RPIVAS likvidācijas tiek solīts piecu miljonu eiro ietaupījums, taču tie esot maldi. Viņa arī pārmeta, ka ministrija ņirgājas par augstskolas minētajiem argumentiem, bet ministrs melo.

Arī Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) vadītāja Inga Vanaga uzsvēra, ka RPIVA likvidācija nav pietiekama izdiskutēta un šis lēmums ir sasteigts. LIZDA un arī citas organizācijas vairākkārtīgi norādījušas Izglītības un zinātnes ministrijai uz nepilnībām sagatavotajos dokumentu projektos par akadēmijas likvidāciju, taču tie nav ņemti vērā pēc būtības.

Jau vēstīts, ka otrdien pie Ministru kabineta (MK) notika Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas (RPIVA) studentu, darbinieku un atbalstītāju pikets “Dzīvā ķēde”, kurā tika prasīts pārtraukt RPIVA likvidāciju.

Piketā studenti un RPIVA atbalstītāji aicināja apturēt akadēmijas likvidāciju un uzsākt plašas, vispārējas konsultācijas ar visām iesaistītām pusēm, lai katram būtu skaidrs pārmaiņu process un iespējamie ieguvumi. Ministrija gan arī šoreiz studentos neieklausījās.

Foto: RPIVA