Pašvaldība slēdz skandalozo Stiklu bērnunamu

Ventspils novada pašvaldība nolēmusi ar 1. janvāri slēgt Stiklu bērnunamu. Iepriekš konstatēto pārkāpumu dēļ Rīga nav pagarinājusi pakalpojumu līgumu, un arī vietējiem bērniem tāda iestāde nav vajadzīga. Jautājums vienīgi, kā tālāk dzīvos nelielais ciems, kam slimie rīdzinieki bija nozīmīgs darba un iztikas avots, raksta NRA.lv.

Līdz pat šā gada vasarai lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju nemaz nezināja, ka valstī ir tāda vieta ar jocīgu nosaukumu Stikli. Uzzināja, jo vispirms atklājās briesmu lietas par Stiklu bērnunamu, bet pēc tam apkārtējos purvus un mežus uz vairākām nedēļām pārņēma milzu ugunsgrēks, un ciems pārtapa operatīvajā štābā. Stiprā piedūmojuma dēļ lielākā daļa ciema iedzīvotāju tika evakuēti. Bērnunama iemītnieki uz laiku tika izmitināti Ances pamatskolā. Jau tobrīd bija skaidrs, ka Stiklos viņi atgriezīsies tikai uz laiku. Lai sapakotu mantas un gaidītu pārcelšanu uz Rīgu.

Bērniem nepiemērota vieta

Skandāls, kura dēļ plašāka sabiedrība uzzināja par Stiklos notiekošo, uzsprāga pavasarī. Kāda ģimene, meklējot sev audžubērnu, ieradās šajā bērnunamā un ieraudzīja tur slimus, nekoptus bērnus. Netīriem, izpuvušiem zobiem. Ieraudzīja negantus darbiniekus, emocionālo vardarbību. Bērnu pazemošanu. Safilmēja to visu ar slēpto kameru un vērsās uzraugošajās institūcijās.

Pārbaudē fakti apstiprinājās. Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija un tiesībsargs konstatēja, ka bērnu ārpusģimenes aprūpes iestāde Stikli nav piemērota vieta bērnu pilnvērtīgai attīstībai un iekļaušanai sabiedrībā. Vadība tika atbrīvota, pārkāpumus uzdots novērst, taču galu galā par labāko situācijas risinājumu izvēlēta bērnunama slēgšana. Pašlaik bērnunamā vēl mitinās 21 jaunietis. Tikai viens no viņiem ir Ventspils novadnieks, bet 16 – rīdzinieki. Vairākumam jau iestājusies vai tuvojas pilngadība, tāpēc loģisks ir Rīgas domes Labklājības departamenta lēmums izmitināt viņus galvaspilsētā grupu dzīvokļos.

Atpakaļ uz Rīgu

Departamenta pārstāve Lita Brice atzīst – pārcelšanās no mierpilnas dzīves klusā meža ielokā uz lielpilsētas burzmu ar visiem tās kārdinājumiem jauniešiem būs liels pārbaudījums. Taču tāpēc viņiem būs piesaistīti sociālie darbinieki un pievērsta pastiprināta uzmanība. Pārcelšanās pamazām jau notiek, un līdz gada beigām visi būs savos grupu dzīvokļos. Šā aprūpes veida ideja ir tāda, ka jaunie cilvēki uzsāk patstāvīgu dzīvi. Viņi pa diviem trijiem mitinās vienā miteklī. Uz vairākiem dzīvokļiem ir kopīga saimniecība – virtuve, veļas telpa. Un ir arī sociālais darbinieks, kurš pieskata un nepieciešamības gadījumā palīdz atrisināt kādas problēmas, kas cilvēkiem ar intelektuālās attīstības traucējumiem var gadīties.

Ar direktoru aizgājis arī trimmeris

Kas notiks tālāk ar Stiklu ciemu? Ventspils novada mērs Aivars Mucenieks ir noskaņots optimistiski – ciems turpinās funkcionēt. Vasarā ugunsgrēka dēļ visi iedzīvotāji precīzi tika saskaitīti. Bija 107. Līdz ar bērnunama slēgšanu paliek 75. Taču gluži bez darba cieminieki nepaliek, jo no 20 bērnunama darbiniekiem 16 strādā līdzās esošajā Stiklu internātpamatskolā. Tāpat kā bērnunamā, arī te aprūpē un skolo bērnus ar dažādiem veselības traucējumiem, un internāts turpinās funkcionēt. Ko darīt ar drīzumā tukšo bērnunama ēku, idejas esot. Darbinieki nodibinājuši biedrību, kas mēģinās sniegt sociālās aprūpes pakalpojumus jauniešiem. Mērs pats gan domā, ka drīzāk varētu izdoties veco ļaužu nama ierīkošana, jo sabiedrība noveco un visi pansionāti, kurus atver, ir pilni. Un te, Stiklos, daba ir skaista – klusums, miers. Vieta kā radīta veciem cilvēkiem. Taču pašvaldība atbalstīs visas idejas, jo negrib pieļaut ēkas aiziešanu postā. Galu galā tās uzturēšanā ieguldīta liela nauda. Slēdzot bērnunamu, domei vēl jāatrisina dažas ar tā bijušo direktoru Gunti Lučinu saistītas lietas. Skandāla dēļ G. Lučins uzrakstīja atlūgumu un aizgāja prom. Un tad kļuva zināms, ka ap to laku kaut kur aizgājušas arī vairākas bērnunamam piederošas mantas. Nekas liels – fotokamera, dārza trimmeris un vēl šis tas. Šonedēļ domes sēdē nolemts, ka jātaisa kārtīga inventarizācija, un gadījumā, ja mantas tuvākajā laikā neuzradīsies atpakaļ, pašvaldība vērsīsies policijā.

Imants Vīksne

Foto: Pixabay