Partija “Vienotība” lems par atbalstu nodokļu reformai

Jau šodien, 8.maijā, partija “Vienotība” sola konkretizēt pozīciju attiecībā pret nodokļu reformas pamatnostādnēm. Kā zināms, aizvadītajā nedēļā valdības vadītājs Māris Kučinskis nolēma nelikt šo jautājumu uz balsojumu, jo bija skaidrs, ka koalīcijas partneris to neatbalstīs.

Ministru kabinets dienu pirms 4. maija svētkiem, pēc vairāk nekā četru stundu garām diskusijām vienojās uz nedēļu atlikt lēmuma pieņemšanu par Finanšu ministrijas izstrādātajām valsts nodokļu politikas pamatnostādnēm 2018.-2020. gadam, jo “Vienotība” paziņoja, ka Finanšu ministrijas (FM) piedāvātās “Valsts nodokļu politikas pamatnostādnes 2018.-2021.gadam” ir sasteigtas un nepietiekami izstrādātas.

Partijas ieskatā, finanšu ministrei piedāvājums jāpārstrādā, lai Ministru kabinetā iesniegtu izsvērtu piedāvājumu, kas saskaņots ar ministrijām, valdības sociālajiem partneriem un dažādu nozaru nevalstiskajām organizācijām.

Partija uzsver, ka FM piedāvājumā nav ietverti risinājumi ne finansējuma nodrošināšanai veselības aprūpes sistēmai, ne sociālās apdrošināšanas sistēmas ilgtspējai un sociālā budžeta stabilitātei, kā arī pastāvīga finansējuma nodrošināšanai valsts iekšējās un ārējās drošības stiprināšanai. Tāpat dokumentā nav atrodams atbalsts virzībai uz vispārējās un augstākās izglītības konkurētspēju.

“Ir svarīgi, lai pārstrādātajā piedāvājumā tiktu ietverti tādi risinājumi, kas ekonomiskās izaugsmes apstākļos nepamatoti nepalielina valsts parādu, ” pauž partija.

FM virzītais dokuments neatspoguļo pietiekamu tautsaimniecības finanšu aprēķinu analīzi un nerada pārliecību par valsts budžeta ieņēmumu daļas ilgtspēju, tādējādi potenciāli radot nepieciešamību veikt citas būtiskas izmaiņas valsts nodokļu sistēmā, norāda “Vienotība”. Partija uzsver, ka tas sagatavojams, fiskāli vērtējams un apstiprināms kā vienots veselums 2018.gada valsts budžeta un vidēja termiņa budžeta ietvara kontekstā.

Vienotība arī cer, ka Finanšu ministrija beidzot spēs parādīt specifiskus modelējumus par to, kā reformas attīstības gaitā uz dažādām situācijām varētu reaģēt Finanšu ministrija, jo pašlaik koalīcijas partneriem piedāvā tikai pieņēmumus, kā varētu rīkoties dažādi sabiedrības slāņi, bet reakcijas plāna ministrijai neesot.

Foto: Saeimas kanceleja