Par darbiem jaunajā VID ēkā «Re&Re» nesamaksā apakšuzņēmējiem, VID darbinieki baidās uz to pārvākties

Būvuzņēmuma «Re&Re» meitas uzņēmums «Latvijas ceļu būve» (LCB) nav samaksājis apakšuzņēmējiem par darbiem jaunajā Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ēkā Rīgā, vēsta TV3 raidījums «Nekā personīga».

Tiesības būvēt VID administratīvo ēku «Re&Re» ieguva 2011.gadā, uzvarot konkursā piecu vietējo kompāniju vidū ar zemāko cenu – 54,8 miljoniem eiro. Pasūtītājs vienojās, ka būvnieks apakšuzņēmējiem ir tiesīgs nodot darbus, kas kopumā nepārsniedz 70% no līguma summas. Labiekārtošanas un ceļu darbus «Re&Re» nodeva sev 100% piederošajai LCB, raksta Apollo.lv

Tieši ar LCB uzņēmums «Minerālmaterālu serviss» vienojās, ka atvedīs uz VID ēkas teritoriju dolomīta šķembas ceļa uzklāšanai par kopumā 32 000 eiro, pastāstījis «Minerālmaterālu servisa» Toms Augustāns. Uzņēmums materiālus piegādāja, taču samaksu par to nesaņēma. Tā kā LCB pārstāvis ar viņiem ilgi nesazinājās, neapmierinātie uzņēmēji devās palīdzību meklēt pie «Re&Re» valdes priekšsēdētāja Aināra Pauniņa, kurš atzinis, ka LCB esot uz bankrota robežas. Pauniņš piedāvājis atpirkt meitas kompānijas parādu, taču tikai par pusi no nolīgtās summas.

Materiālu piegādātajam bijis jāizvēlas – vai nu 32 000 eiro vietā saņemt 16 000 eiro, vai LCB maksātnespējas gadījumā, iespējams, nesaņemt neko. Viņi izvēlējās paņemt pusi no nopelnītā. Līdzīgi vienojies arī uzņēmums «Estire».

VID ēkas projektu uzrauga valsts un privāto partneru kopuzņēmums «Biroju centrs Ezerparks», kura pārstāvji ir izbrīnīti par jebkādiem parādiem, jo LCB lielāko daļu darba esot pabeidzis, par ko ģenerāluzņēmējam jau aizskaitīts nepilns miljons eiro.

«Re&Re» izvairās no atbildes, vai viņi pārskaitījuši naudu savai meitas kompānijai par paveiktajiem darbiem VID ēkas projektā. «Re&Re» vadība apgalvo, ka LCB ilgu laiku esot melojusi par savu patieso finanšu stāvokli, tāpēc patlaban atrodas maksātnespējas priekšā. Pie tā visa vainīgs esot firmas valdes loceklis Māris Balodis, kurš esot pazudis. Uzņēmuma reģistra dati gan rāda, ka Balodis nebija uzņēmuma vienīgais valdes loceklis, bet tajā darbojās arī Egils Bērzups, kurš ir viens no četriem «Re&Re» dibinātājiem un arī patlaban pieņem lēmumus lielajā būvfirmā.

Šonedēļ viens no kreditoriem pret LCB tiesā ierosinājis maksātnespējas procesu, bet to atsauca, jo izdevies vienoties. Divas citas kompānijas – «DSG karjeri» un «Cramo» – vērsušās Rīgas rajona tiesā, lūdzot tomēr ierosināt LCB maksātnespēju, un tiesas sēde nozīmēta 19.februārī.

Portāls Ekonomika.lv, jau rakstīja, ka biroju centram Ezerparks, kas ir VID jaunā administratīvā kompleksa attīstītājs, nāksies krietni vien pamocīties, lai pārliecinātu auditorus un grāmatvežus ienākt jaunajā ēkā.

Jau pirms Maxima sagrūšanas darbinieku vidū izplatījušās baumas, ka pārvākšanās uz jaunajām telpām nenotiks laikā – būvniecībā esot kaut kādas problēmas, it kā sienas šķības. Attīstītājs neko tādu neapstiprina, un arī piektdien Rīgas pilsētas Būvvaldes veiktajā apsekojumā, atšķirībā no četriem citiem Re&Re objektiem, nekādas neatbilstības netika konstatētas. Cita lieta, ka objekta nodošanas termiņš patiešām ir pārcelts. Sākotnēji būvnieks bija apņēmies uzbūvēt kompleksu līdz šā gada beigām. Tomēr uzņēmums Valsts nekustamie īpašumi, kas piedalās šajā privātajā publiskajā partnerībā ar 31,5% daļu, skaidro, ka pie vainas nav vis būvnieks, bet pats ieņēmumu dienests.

«Ņemot vērā projekta realizācijas gaitā izvirzītās VID papildu prasības, kopuzņēmuma SIA Biroju centrs Ezerparks dalībnieku sapulcē ir dota piekrišana objekta nodošanas ekspluatācijā termiņa pagarinājumam, bet tas ir nebūtisks – apmēram viens mēnesis.» Šādu skaidrojumu sniedza Valsts nekustamo īpašumu pārstāve Daiga Laukšteina. Valsts ieņēmumu dienests papildina, ka pagarinājums saistīts ar VID prasībām pēc izmaiņām telpu plānojumā un funkcionalitātē, kā arī speciālajos pielāgojumos telpās.

Biroju centrs Ezerparks norāda, ka nākamā nomnieka prasības projekta īstenošanas gaitā mainījušās trīs reizes. Attīstītāja pārstāve Marta Krivade skaidro, ka projekts vairākkārt pārstrādāts gan VID iekšējās reorganizācijas dēļ, gan tāpēc, ka katrai nodaļai ir atšķirīgas drošības prasības un, mainot to dislokācijas vietu ēkā, automātiski mainās arī telpu uzbūve. Tagad objekta nodošana plānota 31. janvārī, bet projekta būvniecības pabeigšanas gala termiņš ir 2014. gada 13. februāris.

Baumas par šķībām sienām kategoriski noraidītas, tomēr Maxima notikumu dēļ attīstītājs nolēmis veikt arī VID jaunā kompleksa pārbaudes. Būvfirma kā nekā viena un tā pati. Precīzāk plānotos pasākumus solīts izziņot šodien, taču gaidāms, ka pārbaudīs gan projektu, gan būves atbilstību projektam, gan arī pilnu celtniecības dokumentāciju.

«2000 VID darbinieki ir satraukušies, un mums jābūt pilnīgi pārliecinātiem, ka laižam viņus iekšā drošā būvē,» skaidro Marta Krivade. Vēl gan nav skaidrs, kurš finansēs neatkarīgu ekspertu piesaisti. Pasūtītājs uzskata, ka izdevumi būtu jāuzņemas Re&RE, kura reputācija pašlaik ir apšaubāma.

Ekonomika.lv, Imants Vīksne / NRA.lv

< Iepriekšējais raksts
Kam piederēs Latvijas zeme?