Pabriks: Trampa lēmums ir satraucis arī pašu ASV kongresu

ASV prezidenta Donalda Trampa parakstītais rīkojums par muitas tarifu piemērošanu alumīnijam un tēraudam izraisījis saspīlējumu ASV un Eiropas Savienības (ES) valstu starpā. Trampa lēmums satraucis ne vien Eiropu un ASV sabiedrotos Āzijā, bet arī pašu ASV kongresu. Tā intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” sacīja Eiropas Parlamenta (EP) deputāts Artis Pabriks (V).

Kā zināms, Tramps aizvadītājā nedēļā parakstīja rīkojumu par 25% muitas tarifu piemērošanu tērauda importam un desmit procentu tarifa piemērošanu alumīnija importam. Eksperti norādījuši, ka Trampa lēmums var izraisīt tirdzniecības karu.

Tirdzniecības sarunas ar ASV nav viesušas skaidrību par to, kā Eiropas Savienību varētu atbrīvot no Trampa pieņemtā lēmuma piemērot tarifus tērauda un alumīnija importam. Pats Tramps paziņojis, ka viņš nepiemēros tērauda un alumīnija importa tarifus ES, ja tā apturēs tās noteiktās tirdzniecības barjeras ASV produktiem.

Kā intervijā LNT norādīja Eiropas Parlamenta deputāts Artis Pabriks, Trampa lēmums lielā mērā ir ekonomiskais nacionālisms. “Tas ir nopietni satraucis ne tikai ES un ASV sabiedrotos Āzijā – Dienvidkoreju un Japānu, bet arī ļoti daudzus cilvēkus ASV kongresā. Ja mēs gribam ironizēt, mēs varētu pateikt, ka Tramps šeit ir tāds starptautiskais tirdzniecības huligāns vai antiglobālistu atbalstītājs, jo tas nav tikai par tarifiem, tas ir arī par esošās starptautiskās tirdzniecības sistēmas vājināšanu,” komentēja Pabriks.

Pēc Pabrika domām, tirdzniecības ierobežojumi var nākt par labu trešajām valstīm, piemēram, Krievijai un Ķīnai.

Kā zināms, ES jau ir sastādījusi ASV produktu sarakstu, pret kuriem tā vērstu pretpasākumus, ja ES eksportu ietekmētu minētie tarifi.

Foto: Saeimas kanceleja