Organizācija: VM iecere pieļaut izņēmumus zāļu autentiskuma pārbaudes sistēmā apdraud pacientu drošību

Nākamgad Latvijā stāsies spēkā Eiropas Savienības (ES) regula par zāļu verifikāciju jeb drošuma pārbaudi, kuras mērķis ir novērst viltotu, nedrošu un nekvalitatīvu zāļu nonākšanu pie iedzīvotājiem. Latvijas Zāļu verifikācijas organizācija gan pauž bažas par Veselības ministrijas (VM) paredzētajiem izņēmumiem.

Zāļu autentiskuma pārbaude būs pilnīgi jauna, vēl nebijusi zāļu drošības sistēma, kas vienoti darbosies 33 Eiropas Ekonomikas zonas valstīs. Tas nozīmēs, ka ražotājs katrai zāļu paciņai piešķirs unikālu kodu, ar kura palīdzību varēs izsekot paciņas gaitai.

Kā intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” informēja Zāļu verifikācijas organizācijas valdes locekle Santa Bičkoviča-Vavzika, aptiekas, pārdodot zāles pacientam, varēs izsekot minētajam kodam un to dzēst no sistēmas, kas nozīmēs, ka zāles nonākušas līdz gala patērētājam. Pircēji paši izsekot tam nevarēs.

“Problēmas ar zāļu kvalitāti pastāv un ES katru gadu par 10% pieaug zāļu viltojumu skaits. Šādi viltojumi tapuši gan ES, gan ārpus tās. Latvijā šādu datu nav, jo nepastāv attiecīga kontroles sistēma,” skaidroja Bičkoviča-Vavzika.

Vienlaikus Veselības ministrija (VM) ir paziņojusi par izņēmumiem, kas varētu pieļaut viltoto zāļu nokļūšanu Latvijā. VM iesaka šādu verifikāciju neveikt ģimenes un citu ārstu praksēs, sociālās aprūpes iestādēs, zobārstiem, vetārstiem, cietumos un optometristiem. Kopumā 2677 varēs neveikt verifikāciju. Iecerēts, ka sistēma Latvijā attieksies tikai uz aptiekām, slimnīcām un ambulatorās ārstniecības iestādēm.

“Šobrīd izņēmumu ir vairāk nekā pašu darītāju. Šādi grozījumi apdraud pacienta drošību,” sacīja Bičkoviča-Vavzika, norādot, ka jebkurš izņēmums pacientus pakļauj riskam saņemt nelegālas, nedrošas vai pat bīstamas zāles vai to viltojumus.

Viņa noliedza ministrijas argumentus par to, ka gaidāma papildus slodze ārstiem. Pēc viņas sacītā, zāļu autentiskuma pārbaudei nepieciešamas dators, interneta pieslēgums un tikai 20 sekundes.

Kā zināms, arī Latvijas Patentbrīvo medikamentu asociācija (LPMA) aicinājusi VM noteikt vienlīdzīgas prasības visiem dalībniekiem, kuriem darbs saistīts ar zāļu nodošanu pacientam.

Foto: Pixabay