Nodokļus nemaksā puse Latvijas uzņēmumu

Pagājušajā gadā par desmit tūkstošiem pieaudzis nodokļus maksājošo uzņēmumu sarakstā iekļauto, nevis nodokļus maksājušo uzņēmumu skaits, vēsta portāls NRA.lv.

Valsts ieņēmumu dienests ir izpildījis pirms diviem gadiem likumā ierakstīto prasību publicēt visu Latvijas valstij nodokļus maksājošo uzņēmumu sarakstu. Tas nozīmē, ka nu jau publiskoti divi – 2014. un 2015. gada nodokļu maksātāju saraksti. Katrs pats par sevi un vēl jo vairāk abi kopā tie atklāj valsts ekonomikas pussabrukšanas pakāpi. Proti, nepilna puse nodokļu maksātāju sarakstā iekļauto uzņēmumu gadu no gada nemaksā valstij nevienu eiro, bet puse no maksājošās puses maksā tik maz, ka šie maksājumi nenosedz VID izdevumus naudas iekasēšanai. Te, lūk, arī viens no skaidrojumiem, kāpēc Latvijas VID ir fantastiski dārga un neefektīva valsts iestāde, kas tagad izpelnījusies pārmetumus pat no Latvijas politiķiem, kuru algas un citus ieņēmumus VID tomēr nodrošina.

Pagājušā gada nodokļu maksātāju sarakstā VID uzrāda 180 812 uzņēmumus (2014. gada sarakstā bija 170 548 uzņēmumi) dilstošā nodokļu maksājumu secībā. Pērnais maksājumu saraksts beidzās nevis ar nulli, bet, no valsts viedokļa raugoties, ar negatīvu skaitli –20,3 miljoni eiro, cik daudz no valsts neto izteiksmē iekasējis šajā uzņēmējdarbības veidā vislabākās sekmes guvušais uzņēmums Akselss. Pilnīga nulle nodokļu maksājumu pagājušā gada sarakstā sākās ar 96 812. maksātāju un sniedzās līdz 172 154. maksātājam: 172 154 – 96 812 = 75 342 uzņēmumi. Tālāk seko jautājums par simts tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju, kuru pamatdarbs vai papilddarbs ir gatavot VID fiktīvas atskaites par uzņēmumu darbību vai vienkārši bēguļot no VID pa valsti un visu pasauli. Nākas ļoti būtiski koriģēt samazinājuma virzienā Latvijā pieejamos darba resursus, ja vairāk nekā desmitā daļa no darbspējīgajiem valsts iedzīvotājiem novirza savu laiku un spēkus uzņēmējdarbības fikciju uzturēšanai. Neviena valsts iestāde vai amatpersona pagājušo divu gadu laikā, kopš uzņēmumu nodokļu maksājumu saraksti ir visiem pieejami VID mājaslapā, nav uzņēmusies skaidrot, ko šie dati nozīmē. Atbilstoši normatīvajiem aktiem valstī pastāvot vairākas padomes un komisijas ēnu ekonomikas apkarošanai, taču to darbība notiek tikpat ēnaini kā nelegālā uzņēmējdarbība.

Vienīgā zināmā valsts iestāžu reakcija uz lielo spoku uzņēmumu skaitu bija mēģinājums iekasēt no tiem 50 eiro gadā par uzņēmumu atskaišu apstrādi. Šāda naudas vākšana sākās pagājušajā pavasarī, tāpēc tagad laiks uzzināt, cik daudz naudas VID papildus savācis. VID informēja Neatkarīgo, ka minimālo maksājamo nodokli par 2014. gadu pērn atzinuši pavisam 73 454 nodokļu maksātāji, kuru skaitu veidojuši 18 288 uzņēmumi un 55 166 cilvēki, kas aizpildījuši savas gada ienākumu deklarācijas. No tā izriet, ka VID ticis klāt apmēram trešajai daļai uzņēmumu, kas nekādus nodokļus nemaksā. Maksājuma atzīšana nenozīmē, ka valsts saņēmusi pa 50 eiro no katra sadabūtā saimnieciskās darbības veicēja. Daudzos gadījumos 50 eiro valstī figurējuši tikai kā viens no locekļiem valsts un nodokļu maksātāju savstarpējo prasījumu vienādojumā, visbiežāk fizisko personu attaisnotos izdevumos par izglītību un medicīnas pakalpojumiem. VID rēķina, ka nedaudz vairāk par vienu miljonu eiro šī pasākuma rezultātā ir ieguvis.
75 tūkstoši spoku uzņēmumu

Valsts ieņēmumu dienesta izveidotajā nodokļu maksātāju sarakstā no 96 812. līdz 172 154. vietai aizņem uzņēmumi, kas 2015. gada laikā nav nevienu eiro valstij samaksājuši un nevienu pārmaksāto eiro atguvuši. Pārdesmit tūkstoši no visiem 180 324 Latvijā reģistrētajiem uzņēmumiem valstij samaksā pamanāmas naudas summas, toties pāris simti uzņēmumu prot pamanāmas naudas summas iekasēt no valsts

Arnis Kluinis

Foto:Puurchantal
/https://pixabay.com/en/users/Puurchantal-727695//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/