Nodokļu slogs Latvijā ir pārāk liels; realitātē iekasē maz

Samazinot nodokļu slogu, varētu iekasēt vairāk, ceturtdien intervijā LNT raidījumā “900 sekundes” sacīja Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) priekšsēdētājs Jānis Endziņš.

Endziņš norādīja, ka kamēr Latvijas amatpersonu vidū valdīs viedoklis, ka Latvijā nodokļu slogs ir mazs, ekonomika neattīstīties.

“Ir jāspēj saprast atšķirību starp to, vai mēs spējam nodokļus iekasēt un to, vai ir pārāk mazs nodokļu slogs,” sacīja Endziņš, norādot, ka patlaban nodokļu slogs Latvijā ir liels, taču realitātē iekasēt izdodas ļoti maz.

Lai samazinātu bezdarbu un ēnu ekonomiku, starptautiskie eksperti aicinājuši Latviju samazināt nodokļus un ieviest progresīvo ienākumu nodokli, lai palielinātos ienākumi cilvēkiem, kuri veic mazāk atalgotus darbus.

Tieši pārāk lielos nodokļus eksperti uzskata par galveno ēnu ekonomikas un bezdarba cēlonis valstī.

  • Jānis Labrencis

    Nodokli jāraksturo ne tikai pēc lieluma, bet galvenais pēc ietekmes uz ražošanas attīstību. Tieši no šī viedokļa PVN ir ražošanai visnelabvēlīgākais nodoklis. Pilnīgi nav pieņemams iekasēt nodokli no ieguldījumiem ražošanā kā arī visā valstī vienādi apzināti palielināt visu preču cenu. Ražošanas attīstībai vislabvēlīgākais būtu tikai peļņas nodoklis un diferencēts, slīdzinoši neliels, pārdošanas vai patēriņa nodoklis.