No saslimšanas ar difteriju pasargā tikai vakcinācija

Lai arī difterija ir joprojām sastopama ļoti lipīga un dzīvībai bīstama infekcijas slimība, ko ierosina difterijas baktērija, tai sabiedrībā joprojām netiek pievērsta pienācīga uzmanība. Turklāt reti kurš ir informēts, ka vakcīna pret difteriju ir bezmaksas.

Lai gan vakcinācija ir brīvprātīga, valstij ir obligāts pienākums nodrošināt vakcinācijas pieejamību pret epidemioloģiski nozīmīgām infekcijas slimībām. Un difterija ir viena no tām.

Latvijā 30,2% iedzīvotāju nav saņēmuši nevienu poti pret difteriju pēdējo desmit gadu laikā, savukārt 5,8% sāka potēties pret difteriju, bet to pārtrauca, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Latvijas iedzīvotāju veselību ietekmējošo paradumu pētījums par 2018. gadu.

Pēc SPKC paustā, difterija ir joprojām sastopama ļoti lipīga un dzīvībai bīstama infekcijas slimība, kura var izraisīt arī invaliditāti.

Mediķi brīdina, ka, ja cilvēks savlaicīgi nevēršas pēc medicīniskās palīdzības vai slimības ārstēšana tiek uzsākta pārāk vēlu, difterija rada nopietnas veselības problēmas, invaliditāti, bet smagākos gadījumos var beigties ar nāvi.

Ar difteriju var saslimt:

• pret difteriju vispār nevakcinēti cilvēki, no tiem visuzņēmīgākie ir nevakcinēti;
• bērni līdz 10 gadu vecumam;
• cilvēki, kuriem kopš pēdējās potēšanās pagājuši vairāk nekā 10 gadi;
• cilvēki, kas sadzīvē neievēro personisko higiēnu.

Ar difteriju var saslimt jebkurā gadalaikā, cilvēki slimo pat gada siltajos mēnešos. Tas izskaidrojams ar to, ka vasarā cilvēki biežāk dodas atvaļinājumā, satiekas cits ar citu.

Atcerieties, ka ar difteriju inficēties var vienā acumirklī. Tomēr visbiežāk ar difteriju slimo aukstajos gada mēnešos – ziemā, rudenī, pavasarī.