Netiek mainīts liegums piedzīt parādus par zemes nomas maksu

Cerot iekasēt no pilsētas iedzīvotājiem brangu naudas apjomu, “Pilsētas zemes dienests” izsūtījis iedzīvotājiem tūkstošiem vēstules, ka nepieciešams apmaksāt zemes nomas maksas parādus, kas izveidojušies laika posmā no 2008. – 2010. gadam. Tomēr Administratīvā tiesa atstāj spēkā Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) lēmumu, ar kuru „Vienotajam norēķinu centram” uzdots pārtraukt zemes nomas maksas parādu piedziņu.

Parādu apjoms, ko vēlas saņemt no rīdzinieku makiem, svārstās no simts līdz pat vairākiem tūkstošiem eiro un mēneša sākumā un tūkstošiem iedzīvotāju dzīvo neziņā par to, vai kādu dienu neatnāks tiesas pavēste un, kur ņemt naudu, ja tiesā zaudēs.

Tomēr Administratīvās rajona tiesas Rīgas tiesu nama tiesnesis mierina. Tiesa lēmumā ir apstiprinājusi, ka “Vienotais norēķinu centrs” nepamatoti veica aprāda atgūšanas darbības, un šis nav uzskatāms par parādu šī likuma izpratnē. Tāpat tiek veikts otrs administratīvais process pret “Pilsētas zemes dienestu” par negodīgu komercpraksi, un var tikt piemērots naudas sods.

PTAC informē, ka “Pilsētas zemes dienesta” pieprasītais nomas maksas parāds vispār nav atzīstams par parādu, jo nav bijis noslēgts līgums starp zemes un dzīvokļu īpašniekiem un šobrīd nav iemesls satraukumam.

Tāpat Saeima ir nolēmusi samazināt zemes kadastrālajai vērtībai piesaistītās piespiedu nomas maksas maksimālo apmēru. Patlaban tas ir 6% no kadastrālās vērtības, bet no nākamā gada maksimālais piespiedu nomas maksas apmērs vairs nedrīkstēs pārsniegt 5%. Savukārt 2019.gadā šos piespiedu nomas maksas griestus plānots samazināt līdz 4%, bet 2020.gadā – līdz 3% no zemes kadastrālās vērtības.