Ministrijā nav atrodami 2013.gada pārbaudes rezultāti par piešķirtajām OIK tiesībām

2013.gadā veiktās dienesta pārbaudes rezultāti par piešķirtajām elektroenerģijas obligātā iepirkuma (OIK) tiesībām Ekonomikas ministrijā nav atrodami, intervijā LTV raidījumam “Rīta Panorāma” atzina ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V).

Ministrs atklāj, ka arī viņam, tas, ka iepriekš veiktās dienesta pārbaude saistībā ar OIK tiesību piešķiršanu, ir pazudušas ir pārsteigums: “Lietvedības sistēma rāda, ka 2013.gadā šāda dienesta izmeklēšana ir bijusi, bet pats dokuments ministrijā nav atrodams,” skaidro Ašeradens.

Viņš gan atteicās komentēt, vai šis dokuments ir nobēdzināts apzināti.

Ašeradens atzīmēja, ka šobrīd ir nolemts veikt pilnu obligātā iepirkuma komponentes (OIK) sistēmas auditu, kuru plānots pabeigt pusgada laikā. “Kārtība ir ļoti skaidra: ir būvatļauja, kas paredz noteiktus noteikumus, iekārta un pēc tam objekts tiek nodots ekspluatācijā. Šobrīd redzam, ka vismaz 22 objektos šāda kārtība nav ievērota,” pastāstīja Ašeradens.

Viņš norādīja, ka līdz šim pārbaudīti astoņi objekti: “Četros objektos bija zaļa pļava, četros – bija sākta būvniecība,” skaidroja ministrs, skaidrojot, ka 22 objekti vēl tiek pārbaudīti, bet vienā gadījumā ministrija vērsusies policijā.

Tāpat viņš norādīja, ka ir jāizvērtē arī atsevišķu amatpersonu atbildību. “Jāsaprot, ka tas process nav noticis viena gada laikā – tie ir gandrīz 10 gadu,” uzsvēra Ašeradens.

Viņš esot gatavs runāt arī ar bijušo ekonomikas ministru Arti Kamparu un Ekonomikas ministrijas valsts sekretāru Juri Pūci.

Jau ziņots, ka, ņemot vērā 2017.gada 15.oktobrī raidījumā “Nekā Personīgi” izskanējušos informāciju saistībā ar koģenerācijas stacijām, Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens Ekonomikas ministrijas kontroles grupai, kopā ar kompetento iestāžu pieaicinātajiem ekspertiem, ir uzdevis nekavējoties veikt pārbaudes, izbraucot uz konkrētajām vietām.

Šīs vietas ir “Kriozes”, Saldus pagasts, Saldus novads (SIA “Briedis būve”), Cesvaines iela 18B, Madona, Madonas novads (SIA “Madonas Eko”), Cecīļu iela 12, Ieriķi, Drabešu pagasts, Amatas novads (SIA “Tektus”), Cecīļu iela 16, Ieriķi, Drabešu pagasts, Amatas novads (SIA “M parks”), Valkas iela 1A, Strenči, Strenču novads (SIA “E Strenči”), SIA “Elektro rīdzene” (Ezera iela 6 , Rīdzene, Vaives pagasts, Cēsu novads), Tirgus iela 6, Seda, Strenču novads (SIA “E Seda”), kā arī Vestienas iela 2, Rīga (SIA “Rīgas enerģija”).

Jau vēstīts, ka TV3 raidījums “Nekā personīga” atklājis vairākus uzņēmumus, kuri nav laikā pabeiguši projektus, bet licences saglabājuši, AS “Sadales tīkls” testā padodot jaudu no pārvietojama ģeneratora.

Tiek prognozēts, ka, ja šie uzņēmumi sāks darbu un izmantos iespēju elektrību tirgot par paaugstināto cenu, patērētājiem tas izmaksās līdz 100 miljoniem eiro obligātā iepirkuma komponentes (OIK) maksājumos nākamajos 10 gados.

Foto: Shutterstock