Maijā apstrādes rūpniecībā mērens pieaugums

2019. gada maijā, salīdzinot ar 2018. gada maiju, apstrādes rūpniecības produkcijas apjoms pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās pieauga par 1,7 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotie dati.

Ražošanas apjoma kāpums bija arī elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 2,8 %, bet kritums – ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē par 3,3 %. Kopējā rūpniecības produkcijas izlaide palielinājās par 1,7 %.

Joprojām būtisks ražošanas apjoma pieaugums, salīdzinot ar pagājušā gada atbilstošo mēnesi, bija elektrisko iekārtu ražošanā – par 32,9 %. Produkcijas apjoms pieauga arī apģērbu ražošanā – par 13,3 %. Tāpat kā iepriekšējos mēnešos, produkcijas izlaides kāpumu uzrādīja gatavo metālizstrādājumu ražošana, izņemot mašīnas un iekārtas – par 12 %, iekārtu, mehānismu un darba mašīnu ražošana – par 11,8 %, tekstilizstrādājumu ražošana – par 11,4 %.

Savukārt produkcijas izlaide samazinājās ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošanā – par 10,2 %, nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanā – par 6,7 %. Ražošanas apjoma kritumu uzrādīja arī divas no trim pēc īpatsvara lielākās nozares: koksnes, koka un korķa izstrādājumu ražošana un pārtikas produktu ražošana (samazinājums attiecīgi par 3,6 % un 1,8 %).

2019. gada maijā, salīdzinot ar 2019. gada aprīli, apstrādes rūpniecības produkcijas apjoms pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās samazinājās par 0,1 %. Ražošanas apjoms saruka arī ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 8,3 %, bet pieauga elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 10,9 %. Kopējā rūpniecības produkcijas izlaide pieauga par 2,1 %.

2019. gada maijā, salīdzinot ar 2018. gada maiju, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem faktiskajās cenās pieauga par 2 %. Apgrozījums vietējā tirgū pieauga par 0,8 % un eksportā – par 2,7 % (tai skaitā eirozonā – par 4,5 %, ārpus eirozonas – par 1 %).

2019. gada maijā, salīdzinot ar 2019. gada aprīli, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem samazinājās par 0,1 %. Apgrozījums vietējā tirgū samazinājās par 3 %, savukārt eksportā pieauga par 1,5 % (tai skaitā eirozonā – par 4,3 %, bet kritums ārpus eirozonas – par 0,9 %).