Lielbritānija neatbalsta, ka Ziemeļīrija pēc “Brexit” saglabā muitas ūniju ar ES

Lielbritānijas valdība noraidījusi Briselē publicēto “Brexit” līguma priekšlikumu, kas paredz, ka Ziemeļīrija joprojām tiks uzskatīta par daļu no Eiropas Savienības (ES) “muitas teritoriju”.

Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja paziņojusi, ka iebildīs pret jebkuru vienošanos, kas varētu izjaukt Apvienotas Karalistes normatīvo un juridisko vienotību.

“Brexit” vienošanās paredz, ka “Ziemeļīrijas teritorija, izņemot Apvienotās Karalistes teritoriālos ūdeņus, tiek uzskatīta par daļu no Savienības muitas teritorijas.”

ES galvenais sarunu dalībnieks Mišels Barnjē paziņojis, ka tekstam nebūtu jāietver pārsteigumus, tomēr paredzams, ka tas varētu kļūt par Briseles un Lielbritānijas galveno strīdu jautājumu. Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja Briseles ierosinājumu jau kategoriski noraidījusi.

“Juridiskā dokumenta projekts, ja tas tiktu īstenots, grauj Apvienotās Karalistes kopējo tirgu un apdraud Apvienotās Karalistes konstitucionālo vienotību, radot muitas un regulējumu robežu pie Īrijas jūras, un neviens Lielbritānijas premjerministrs tam nekad nevar piekrist,” norādīja Meja.

Kā uzsver valdības avots, premjerministre decembrī skaidri norādījusi, ka, lai gan starp Ziemeļīriju un Republiku nebūs cietu robežu, Īrijas jūrā nebūs arī šķelšanās.

Iepriekš tika plānots, ka līdz februāra beigām tiks pabeigts t.s. “Brexit” līgums par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības, kurā tiks iestrādāti arī pārējas perioda noteikumi, tomēr Apvienotās Karalistes nostāja atkal palēninājusi “Brexit” procesa tempu.

Jau vēstīts, ka būtiskas sarunas par pārējas periodu sāksies tikai tad, kad Eiropas Komisija (EK) vienosies par t.s. “šķiršanas” rēķinu, par kuru vienojās pagājušā decembrī un iestrādās to juridiskajā tekstā. Sagaidāms, ka “Brexit” līgums būs pabeigts līdz 28. februārim.

Kā zināms, Lielbritānijas parlaments nesen apstiprināja t.s. “Brexit” likumprojektu, kas paredz 1972.gadā pieņemtā likuma par iestāšanos Eiropas Savienības atcelšanu un ES tiesību normu pārnešanu uz Apvienotās Karalistes likumiem.

Foto:Number10/https://www.flickr.com/photos/number10gov//https://creativecommons