Līdz ar jauno kārtību daudzām ģimenēm varētu sarukt pabalsta apmērs

Valdības atbalstītais piedāvājums būtiski celt pabalstu par trešo bērnu nozīmē arī mainīt pabalstu aprēķināšanas kārtību, un rezultātā daudzas ģimenes būtībā saņems mazākus pabalstus.

Kā intervijā LTV raidījumam “Tieša runa” pauda labklājības ministrs Jānis Reirs (V), risinājums, ar kuru nācis klajā Demogrāfijas lietu centrs un kas piedāvā pabalsta apmēru noteikt pēc reālo aprūpējamo bērnu skaitu ģimenē, atņems vai samazinās pabalstus 70 000 bērniem.

Ministrs teica, ka Labklājības ministrija otrdien valdības sēdē piedāvās savu risinājumu un tad būs jāizlemj, kā rīkoties. “Es praktiski nevaru pieļaut situāciju, ka no 2019.gada 70 000 bērniem tiks samazināts pabalsts,” uzsvēra Reirs.

Viņš pauda, ka atrastos miljonus eiro varētu taisnīgāk sadalīt proporcionāli, palielinot visus pabalstus, bet nemainot pašreizējo aprēķināšanas kārtību.

“Valstij ir svarīgs jebkurš bērns – gan ģimenes, kam vecākais bērns ir tīnis, gan tās, kam viņš ir pilngadīgs. [..],” piebilda ministrs.

Pašreizējais ģimenes valsts pabalsts par pirmo bērnu ir 11 eiro, par otro – 22, par trešo – 34, bet par ceturto – 50 eiro mēnesī. Savukārt kad vecākais bērns sasniedz 19 gadu vecumu, valsts pārstāj maksāt 11 eiro, bet turpina maksāt 22, 34, 50 eiro mēnesī par pārējiem nepilngadīgajiem.

Jaunā kārtība paredz par pirmo bērnu pabalstu 15 eiro mēnesī, par otro bērnu – 35 eiro, bet par trešo un nākamajiem bērniem – 100 eiro. Tā paredz arī no jauna pārskaitīt bērnus, tikko kā vecākais kļūst pilngadīgs. Tas nozīmē, ka trīs bērnu ģimenē, tiklīdz vecākais bērns sasniegtu 19 gadu vecumu, jaunākie kļūtu par pirmo un otro.

Foto:Pexels/https://pixabay.com/en/users/Pexels-2286921//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/