Lembergs: Valstij būt devīgai uz svešu kabatu rēķina nav liela māka

Nodokļu reformas ietvaros valsts budžets ir zaudējis aptuveni 600 miljonus eiro, intervijā žurnālam “Dienas Bizness” norādīja Ventspils mērs Aivars Lembergs.

“Es biju tas, kas kritizēja nodokļu reformu. Sākot ar to, ka nodokļu reformas saturs nebija uzrakstīts, beidzot ar to, ka nebija esošās situācijas vērtējums, analīze un prognozes par nākotni. Bija tikai iluzoriski apgalvojumi,” norādīja Lembergs.

Viņš atgādināja, ka nodokļu reformas ietvaros tika samazināts iedzīvotāju ienākumu nodoklis, kamēr sociālais nodoklis tika palielināts. “Un palielināja tikai tāpēc, ka sociālais nodoklis ieiet valsts budžetā, bet 80% no iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieiet pašvaldību budžetā. Būt devīgiem uz svešu kabatu rēķina valstij nav liela māka,” izteicās Lembergs.

“Rezultāts ir tāds, ka šī gada 10 mēnešos valsts pamatbudžetā nodokļu ieņēmumi ir samazinājušies un diezgan būtiski. Tai skaitā uzņēmumu ienākumu nodokļu izpilde ir par 100 miljoniem eiro mazāk. [..] Atbalsts sportam samazinājies gandrīz par 12 miljoniem eiro,” ieskicēja politiķis.

Pēc viņa sacītā, no atbildības par nodokļu reformas sekām nevar izvairīties arī šobrīd koalīcijā esošās partijas, jo gan Nacionālā apvienība, gan Vienotība atbalstīja šo reformu. “Uztaisīt budžeta caurumu ap 600 miljoniem eiro nav liela māka, bet kā jūs to aizpildīsiet? Es domāju, ka tagadējā valdība, ko vada iepriekšējās valdošās koalīcijas dalībnieki, tagad pļauj to ražu, kādu ieguldīja nodokļu reformas rezultātā,” komentēja Lembergs.

“Ja tik radikāli maina ieņēmumus, jādomā, kā mainīsiet izdevumus. Ja jūs gribat saglabāt vecos izdevumus pie būtiski mazākiem ieņēmumiem, tad jums jārēķinās ar problēmām un tas tagad ir redzams,” secināja politiķis.

Foto: F64