Lembergs: Valdības plāns piesaistīt darbaspēku no ārvalstīm neizdosies

“Ļoti daudz jautājumu Latvijā nav pārdomāti,” komentējot viesstrādnieku piesaistīšanas plānu Latvijas darba tirgum, norādīja Ventspils mērs Aivars Lembergs.

Kā zināms, Ekonomikas ministrijas (EM) izstrādātais profesiju saraksts nosaka tās profesijas, kurām tiks atvieglotas prasības nodarbinātības tiesību iegūšanai, tādējādi paātrinot darba atļauju noformēšanas procesu ārzemniekiem, kā arī palielinot augsti kvalificēta darbaspēka pieejamību darba devējiem Latvijā.

Lembergs norādīja, ka ir iepazinies ar šo sarakstu. “Ir tādas profesijas, kuras mums ir deficītā, jo profesionāļi ir aizbraukuši uz bagātajām Rietumu valstīm. Mēs jau saprotamam, ka tie, kas potenciāli brauks, būs kaimiņi – ukraiņi, baltkrievi, krievi, Dienvidaustrumi un Vidusāzija,” norādīja Ventspils mērs.

Vienlaikus viņš uzsvēra, ka uz Latviju brauks tie, kuri šeit spēs integrēties. “Pēdējā laikā lēmumi par krievu skolu likvidāciju viņiem šo priekšrocību atņem. Viņiem pēc būtības ir jāzina latviešu valoda, lai varētu šeit strādāt, bet neticu, ka kāds ukrainis mācīsies latviešu valodā, jo viņam ir izdevīgāk mācīties angļu valodu un ceļot uz attīstītākām Eiropas valstīm,” skaidro Lembergs.

Viņaprāt, tas ir neloģiski un ļoti daudzi jautājumi Latvijā neesot pārdomāti. “Daļa nekur nebrauktu, ja būtu attiecīga darba samaksa (…) Solīja palielināt algas ārstiem par 35 procentiem. Meloja,” norādīja Ventspils mērs, aicinot šos jautājumus skatīt daudz kompleksāk. “Tie nav tik triviāli kā izskatās,” piebilda politiķis.

Pēc viņa domām, pašlaik valdības plāns piesaistīt ārvalstu speciālistus neizdosies.

Kā zināms, Ministru kabineta komiteja novembrī lēma turpināt diskusijas par Ekonomikas ministrijas plānu piesaistīt augsti kvalificētu darbaspēku no ārvalstīm, tāpat turpmākajās diskusijās bija plānots meklēt risinājumus mazāk kvalificēta darbaspēka piesaistei no ārvalstīm.

Valdības plāns paredz piesaistīt aptuveni 200 līdz 300 viesstrādnieku gadā.

Foto: F64