Lembergs: Sadarbība ar Krieviju Latvijai ir daudz svarīgāka nekā ar ASV

Runāt par to, vai Latvijas uzņēmēji izdzīvos bez Krievijas tirgus, ir muļķīgi, uzskata Ventspils mērs Aivars Lembergs.

Komentējot Latvijas vēstnieka Krievijā Māra Riekstiņa ieteikumu uzņēmējiem no Latvijas atturēties no mēģinājumiem par katru cenu iekarot “riskanto Krievijas tirgu”, Lembergs atgādināja, ka Krievija vienmēr ir bijusi būtiska daļa no Latvijas ekonomikas, jo, tāpat kā Baltkrievija, ir mūsu valsts kaimiņi.

“Eiropas Savienība (ES) Latviju ekonomikas aktivitāšu ziņā ir pirmajā vietā, bet Krievija ir nākamā būtiskākā. Un atšķirībā no ASV, bez kuras ekonomiskā ziņā varam iztikt, sadarbībā ar Krieviju ir svarīga,” sacīja Lembergs.

“Jautājums, vai var izdzīvot bez šādām ekonomiskajām attiecībām? Es vispār brīnos par tādu jautājumu uzstādījumu. Tāds uzstādījums “Kurš bez kura var izdzīvot” ir tāda aukstā kara dvesma,” uzskata Lembergs.

Viņš norāda, ka šobrīd galvenā ģeopolitiskā cīņa notiek starp ASV un Krieviju. “Krievijai šī ietekme ir daudz mazāka nekā ASV. Šobrīd ASV dominē visā pasaulē. Amerikas Savienotajām valstīm ir interese attiecībā uz visām pasaules valstīm, lai kur viņas atrastos. Krievijai šādu ģeopolitisko ambīciju nav, jo tā ekonomiskajā un militārajā ziņā ir vājāka,” skaidro Ventspils mērs.

Viņš atgādināja, ka ASV ir deklarējusi par atombumbu pielietošanu arī tad, ja kara darbība ar ASV spēkiem notikusi bez kodolieroču pielietošanas. “Ja kāds ir izšāvis raķeti pa Amerikas Savienotajām valstīm, tad var dabūt pretī kodolbumbu,” sacīja Lembergs.

Pēc viņa sacītā, šī ģeopolitiskā cīņa nav atkarīga ne no ekonomikas, ne tiem, kas atrodas pie varas. Galvenais cīņas mērķis ir nauda. “Tur, kur ir resursi, ir galvenā interese, tur, kur nav, tur mazākā interese,” sacīja Lembergs.

“Latvija ir kā potenciāla karadarbības vieta. Latvijai šāds statuss ir bijis simtiem gadu tūkstošiem, un tāds tas arī paliks nākamajiem simtiem gadu tūkstošiem,” uzsvēra Lembergs.