Lembergs: Novadu reformas dēļ apdraudēti Latvijas attīstības plāni

Viens no pēdējā laika svarīgākajiem jautājumiem saistīts ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavoto administratīvi teritoriālās reformas projektu, kas paredz Latvijā izveidot 35 pašvaldības apkārt attīstības centriem. Pēc Ventspils mēra Aivara Lemberga domām, robežu apvienošana draud nelabvēlīgi ietekmēt Latvijas reģionu attīstības plānus.

Pēc Lemberga sacītā, lai arī ir sākts darbs pie Ventspils pilsētas attīstības programmas 2021. – 2027. gadam izstrādes, pēc novadu reformas tas var tikt atzīts par nekam nederīgu un līdz ar to pastāv arī risks zaudēt Eiropas Savienības fondu līdzfinansējumu.

“Tā kā 2021. gadā paredzēts apvienot pilsētu un novadu, tad šobrīd pilsēta strādā pie savas attīstības programmas un novads pie savas. Līdz ar to 2021. gadā ne viena, ne otra programma nebūs derīga un vajadzēs izstrādāt jaunu programmu,” uzsvēra Lembergs.

Politiķis skaidroja, ka projekta realizācijas termiņš būs jau sācies, līdz ar to var nākties atteikties no daudzām iecerēm, lai gan pateicoties Eiropas Savienības fondu līdzfinansējumam ir iespējams īstenot apjomīgus projektus.

“Valdība vienojas ar Briseli, kādi ir sasniedzamie mērķi, un tos mēs nezinām. Tos mēs ieraugām tikai tad, kad dokuments jau ir parakstīts. Tas ir līgums starp Eiropas Komisiju un Latvijas valdību,” norādīja politiķis.

Kā zināms, novadu reforma raisījusi neskaitāmus jautājumus. Arī Latvijas Pašvaldību savienība ir atzinusi, ka reformas virzībā ir redzama milzīga steiga un daudz neskaidrību, kas varētu apdraudēt Latvijas attīstību.