Lembergs: Nodokļu reforma apgrūtina nodokļu iekasēšanas plānu

Izmaiņas iedzīvotāju ienākuma nodoklī (IIN) un situācija Ventspils ostās apgrūtina nodokļu iekasēšanu, žurnālistiem sacīja Ventspils mērs Aivars Lembergs.

“Nodokļu iekasēšanas jomā pēdējos piecos gados ir notikušas lielas pārmaiņas,” apgalvo Lembergs.

Viņš norādīja, ka Ventspils termināļi ir būtiski samazinājuši nodarbināto skaitu. “Vēl nesen Ventspils naftas terminālī strādāja 700 cilvēku, bet vēl pirms divdesmit gadiem tur strādāja 1000, bet šobrīd tur strādā tikai nedaudz pāri 200 darbiniekiem. Pārējie visi ir atlaisti,” norādīja Lembergs, piebilstot, ka pērn darbu zaudējuši aptuveni 200 cilvēki.

“Arī nodokļu ieņēmumi no šīs nozares ir būtiski samazinājušies. Ar lielām grūtībām apstrādes rūpniecība kompensē šos jautājumus,” sacīja Lembergs, norādot, ka Ventspils pašvaldība ir ļoti piesardzīga ar tēriņu pieaugumu.

Viņš uzsvēra, ka situāciju būtiski pasliktināja arī nodokļu reforma, kuras rezultātā iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieņēmumi samazinājās aptuveni par 300 miljoniem eiro. “80 procenti no tiem tiek iemaksāti pašvaldības budžetā. Tas ir aptuveni 240 miljoni eiro (…) sanāk, ka mīnusā ir 90 tūkstoši eiro” norādīja Lembergs, piebilstot, ka par to naudu iespējams izremontēt visus Ventspils bērnudārzus.

“Mums tā situācija pašvaldībām nav tik vienkārša un tik laba, kā varētu būt,” piebilda Lembergs.

Jau iepriekš Lembergs norādījis, ka bažas rada tas, ka būtiski samazinājušies iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieņēmumi. Tie ir samazinājušies par 8 miljoniem eiro jeb par 1,6 %, pie vidējā darba algas pieauguma par 8%. Pēc viņa sacītā, tas rada lielu triecienu pašvaldībām, jo vidēji 80% no nodokļu ieņēmumiem ir IIN.

Kā zināms, Saeima pērn nobalsoja par nodokļu politikas reformas likumiem, kas no šī gada paredz būtiskas izmaiņas arī nodokļu likmēs.