Lembergs: Latvijā regulāri bankrotē bankas, bet mums saka, ka viss ir kārtībā

Mūsu valstī nav neviena, kas uzņemtos politisko atbildību par banku problēmām un to likvidēšanu, intervijā Radio Baltkom sacīja Ventspils mērs Aivars Lembergs.

Pēc Lemberga sacītā, bankas Latvijā ar pārsteidzošu regularitāti bankrotē. “Reizi trijos gados, tagad pat biežāk, viena banka it kā likvidējas. Tajā pašā laikā visiem ir atļaujas, visi tiek novēroti, viss it kā ir droši,” komentēja politiķis.

Vienlaikus valdība spiež uz to, ka visi norēķini ir jāveic caur banku, un skaidrā nauda kļūst arvien mazāka un mazāka.

“Un kas par to atbild? Lūk, Krājbankas gadījums – kurš par to atbildēja? No amatpersonām neviens. ABLV banka? Neviens. Tagad arī PNB banka. Kurš par to atbild? Atbild klients! Mazs vai liels, visi klienti par to atbild,” sacīja Lembergs.

Viņš norādīja uz to, ka Ventspils pilsētas domei ir 10 miljoni eiro brīvās naudas. “Kā mēs to glabājam? Zelta stieņos vai bankā? Protams, ka bankā. Bet kurā bankā, lai glabā? Kura būs nākošā, kas beigs pastāvēt? Un mums pēc tam atdos 70 000 eiro no miljona. Kā tas iespējams? Kur glabāt 10 miljonus eiro, pasakiet man? Tā ir sabiedrības nauda. Tajā pašā laikā, ja jūs, piemēram, pajautāsiet, jums teiks, ka visas bankas ir drošas,” skaidroja Lembergs.

Pēc viņa sacītā, nedz Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FTKT), nedz valdība nepateiks, ka mums ir nedrošas bankas. “Jo tad tos izsauks Drošības policija un pateiks, ka tiek grauts Latvijas valsts ekonomiskais godavārds. Bet galu galā, zaudējumus un neērtības cieš klients,” sacīja politiķis.

Saskaņā ar viņa teikto dāsnās kompensācijas FKTK vadītājiem liecina, ka ir ekonomiski izdevīgi kontrolēt banku finansiālo darbību.

“Politisko atbildību par notiekošo neviens neuzņemas. Nosauciet, par kādām banku problēmām ir uzņēmusies atbildību kāda no amatpersonām, kas ir atbildīga par banku darbību? Neviena – nedz Finanšu ministrija, nedz neviena uzraugošā iestāde, nedz FKTK. Neviens nav uzņēmies atbildību un arī neuzņemsies,” secināja Lembergs.

Foto: F64