Lembergs jau iepriekš brīdinājis par nodokļu reformas sekām

Pērn spēkā stājusies nodokļu reforma padarījusi Latvijas sabiedrību par nodokļu sistēmas reformas ķīlniekiem. Lai arī finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) to nodēvējusi par “dāvanu Latvijas simtgadē”, tagad izkristalizējies, ka tā zem sava spožā iesaiņojuma patiesībā slēpj virkni trūkumu. Pretēji valdības solījumiem nodokļu reforma nav mazinājusi nevienlīdzību sabiedrībā, par galvenajiem reformas zaudētājiem padarot nabadzīgāko iedzīvotāju slāni. Iespējams, jau, ka, gatavojot vērienīgo “dāvanu” Latvijas iedzīvotājiem, valdībai bija jāparedz tās sekas, bet mirdzošais dāvanu iepakojums, šķiet, apgrūtinājis to spriestspēju, un tā nav ieklausījusies brīdinājumos, kurus iepriekš jau daudzkārt izteicis Ventspils mērs Aivars Lembergs.

Lembergs jau kopš 2016. gada brīdinājis valdības vīrus un sievas, ka plānotā nodokļu reforma nenesīs vēlamo ieguvumu. “Tajā laikā es daudzkārt, līdz pat 2017. gada jūnijam, runāju par trūkumiem plānotajā nodokļu reformā. Es runāju par to, ka, pirmkārt, nodokļu reforma nemaz nav uzrakstīta, jo nebija neviena dokumenta. [..] Otrkārt, viens no trūkumiem, ko es kritizēju, bija tāds, ka viņi pēkšņi ierosināja diferencētos nodokļus. Es uzrunāju gan premjeru, gan Finanšu ministriju, gan ZZS vadību, aicinot rēķināties, ka būs lielas problēmas,” skaidroja politiķis.

Pēc viņa sacītā, diemžēl reforma tika dzīta uz priekšu kā dāvana Latvijas simtgadei, nerēķinoties ar iespējamajām negatīvajām sekām. “Diemžēl atkal mana aģitācija nedeva rezultātus. Tika pasvītrots, ka “Lembergu mēs neklausāmies!” Tā kā mēs esam partneri, es uzskatīju par savu pienākumu izteikt savas un mūsu partijas bažas un vērst uzmanību uz [nodokļu reformas] vājajām vietām,” uzsvēra Lembergs.

Pēc Lemberga sacītā, nodokļu reforma ir jāatceļ. “Rezultāts ir tāds, ka cilvēki, liela daļa, ir vai nu parādnieki, vai arī valsts viņiem ir parādā. Valstij un pašvaldībām ir būtiski mazāki ieņēmumi. Izpildīt savas saistības pret mediķiem, skolotājiem un citiem nevar, jo nav naudas. Un, kā jau tas bija gaidāms, nodokļu reforma ir fiasko – pilnīgs un galīgs fiasko,” sacīja Lembergs, uzsverot, ka nodokļu reformas negatīvās sekas būs vēl redzamas.

“Ja reforma ir virzīta populistisku mērķu sasniegšanai, jūs batonus varat spraust ausīs mēnesi, pusgadu, varbūt gadu. Ilgāk tas nesanāk. Tas īlens izlien ārā no maisa, lai ar kādām simtgades zīmēm tas maiss būtu dekorēts. Tā kā dāvana simtgadei izcila,” ar ironiju piebilda politiķis.

Tagad, kad nodokļu reformas trūkumi ir visiem acīmredzami, mums atliek tikai viens – vismaz turpmāk ieklausīties, kad runā Lembergs.

Foto: F64